PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Diomedea pisze: 1 sty 2023, o 19:46 Nie, to obrazuje tylko moje i @rafaka priorytety.
To nie sad, nie prokuratura, nie jestesmy z klubem zwiazani, nie dyskutujemy co zrobic zeby Zawiercie gralo lepiej. pasjonujemy sie obydwoje sledzeniam rozwoju talentow.
No fajnie, ale ja chyba nie cytowałem Waszych postów i chciałem sobie akurat podyskutować dlaczego Zawiercie nie gra lepiej, więc...??? Nie uważam by moje posty były (na tyle) wartościowe żeby było warto się do nich odnosić jak pisze się o trochę innych rzeczach.
hottakesbot
Posty: 994
Rejestracja: 30 paź 2022, o 21:48
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: hottakesbot »

Zawiercie nie gra lepiej, bo Kwolek i Danani graja ponizej oczekiwan, a Dulski gra za malo, to prosta sprawa. Oczywiscie Winiarski nie ma z tym nic wspolnego. Niby Kwolek ma te 5 MVP, ale jest nierowny.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Zgodze sie co do oceny zawodnikow, dorzuce jednak gre Tavaresa . Dokladnosc rozna, a rozklad czesto kiepski.
Co pozwala wrocic do hipotezy, ze problem jest bardziej ogolny.
Akurat trudno to zrzucic na bardzo intensywny sezon reprezentacyjny bo zawodnicy wielu klubow mieli obciazenia podobne lub wieksze.
A elementem wspolnym pozostaje Winiar.
Kwolo w sezonie reprezentacyjnym glownie lawkowal, ale wejscia na poczatku mial swietne. Nie wiem, moze na dystansie nie wytrzymuje fizycznie zarwanych nocek jako swiezo upieczony tata? Tylko dlaczego slabo gra Danani, srodkowi, Tavares?
Dodatkowo Tavares wyglada kiepsko nie tylko siatkarsko. IMHO wyglada niezdrowo.
Tylko Zawiercie ma jednego z najsolidniejszych drugich rozgrywajacych razem z JW. A obstawiam, ze Kozlowski spedzil na boisku mniej wiecej tyle czasu co Kajetan Kubicki.
Owszem, byly zmiany w skladzie, ale nie na tyle glebokie, zeby nie do ogarniecia. Olsztyn zblizone, badz wieksze zmiany zmiany ogarnal.
hottakesbot
Posty: 994
Rejestracja: 30 paź 2022, o 21:48
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: hottakesbot »

Tavares mial jakies powazne problemy zdrowotne (chyba cos z nerkami?) i nie bylo wiadomo, czy w ogole wroci do zawodowego sportu, wiec moze to to.

W kwestii rozkladu to pytanie na ile odpowiedzialny jest trener, a na ile po prostu Tavares widzi, ze nie ma co za bardzo polegac na Konarskim i Kwolku bez formy, wiec wszystko idzie do Urosa.

Boli mnie tez krotkowzrocznosc Winiarskiego, gdyby uparcie stawial na Dulskiego to na playoff mialby gotowego atakujacego, ktory kto wie czy nie bylby lepszy od Konarskiego, a na wazne mecze przeciez moglby wrocic do Dawida jakby cos nie wyszlo. Niestety maestro ma slabosc do dawnych kolegow z boiska.
Awatar użytkownika
Biciut
Posty: 1491
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Marbella

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Biciut »

hottakesbot pisze: 2 sty 2023, o 09:26 Tavares mial jakies powazne problemy zdrowotne (chyba cos z nerkami?) i nie bylo wiadomo, czy w ogole wroci do zawodowego sportu, wiec moze to to.

W kwestii rozkladu to pytanie na ile odpowiedzialny jest trener, a na ile po prostu Tavares widzi, ze nie ma co za bardzo polegac na Konarskim i Kwolku bez formy, wiec wszystko idzie do Urosa.

Boli mnie tez krotkowzrocznosc Winiarskiego, gdyby uparcie stawial na Dulskiego to na playoff mialby gotowego atakujacego, ktory kto wie czy nie bylby lepszy od Konarskiego, a na wazne mecze przeciez moglby wrocic do Dawida jakby cos nie wyszlo. Niestety maestro ma slabosc do dawnych kolegow z boiska.
Nie zwróciłeś uwagi, że maestro widzi Dulskiego na każdym treningu i dobrze on już sam wie dlaczego gra Konarem?
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: buzinga »

No już nie przesadzajmy z Winiarem. Sam zacząłem, bo mam do niego sporo zastrzeżeń. Nie zmienia to faktu, że Michał może nam wszystkim pozamykać buźki jak zrobi medal z Wartą. Nawet brąz będzie dobrym wynikiem, a Zawiercie na to stać. Wtedy będzie trzeba wszystko kulturalnie odszczekać ;) Ogólnie uważam "tylko i aż" że za bardzo żyłuje zespół. Jedyna z kwestii tych istotnych, bo reszta zastrzeżeń wynika z nieco innego spojrzenia na siatkówkę i widzę, że nie tylko ja takie mam. Wszystko sprowadza się do wątpliwości w jakiej formie dojedzie Warta do PO. Wydaje się, że Jastrzębie czy Zaksa niezależnie ile mają w przebiegu Fornal czy Śliwka grają więcej spotkań na pół gwizdka. W zasadzie tylko w kilku meczach zauważyłem u nich żar w oczach. Jedni i drudzy raczej zadają sobie sprawę, że za wygranie z LUKiem czy Olsztynem nie warto na tym etapie sezonu umierać. Tzn powalczyć trochę wypada, ale nie tak jak np Kędzierzyn cisnął w finale Superpucharu. Niby mecz słaby, zespoły z problemami, ale nikt się nie oszczędzał i człowiek przez chwilę zastanawiał się czy ktoś nie padnie. Tu wychodzi trochę większa dojrzałość Mendeza/Sammelvuo nad Winiarem, bo obecnie forma wszystkich 3 zespołów globalnie jest taka sobie.
Patrol035
Posty: 368
Rejestracja: 30 mar 2019, o 08:28
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Patrol035 »

buzinga pisze: 2 sty 2023, o 11:58 No już nie przesadzajmy z Winiarem. Sam zacząłem, bo mam do niego sporo zastrzeżeń. Nie zmienia to faktu, że Michał może nam wszystkim pozamykać buźki jak zrobi medal z Wartą. Nawet brąz będzie dobrym wynikiem, a Zawiercie na to stać. Wtedy będzie trzeba wszystko kulturalnie odszczekać ;) Ogólnie uważam "tylko i aż" że za bardzo żyłuje zespół. Jedyna z kwestii tych istotnych, bo reszta zastrzeżeń wynika z nieco innego spojrzenia na siatkówkę i widzę, że nie tylko ja takie mam. Wszystko sprowadza się do wątpliwości w jakiej formie dojedzie Warta do PO. Wydaje się, że Jastrzębie czy Zaksa niezależnie ile mają w przebiegu Fornal czy Śliwka grają więcej spotkań na pół gwizdka. W zasadzie tylko w kilku meczach zauważyłem u nich żar w oczach. Jedni i drudzy raczej zadają sobie sprawę, że za wygranie z LUKiem czy Olsztynem nie warto na tym etapie sezonu umierać. Tzn powalczyć trochę wypada, ale nie tak jak np Kędzierzyn cisnął w finale Superpucharu. Niby mecz słaby, zespoły z problemami, ale nikt się nie oszczędzał i człowiek przez chwilę zastanawiał się czy ktoś nie padnie. Tu wychodzi trochę większa dojrzałość Mendeza/Sammelvuo nad Winiarem, bo obecnie forma wszystkich 3 zespołów globalnie jest taka sobie.
No właśnie forma jest taka sobie, a mimo to są w czubie tabeli. No i wszyscy sobie zdają z tego sprawę, że jak będą w swojej optymalnej formie to dla zespołów spoza aktualnego top 4 będą nieosiągalni.
Semper fidelis
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

buzinga pisze: 2 sty 2023, o 11:58 No już nie przesadzajmy z Winiarem. Sam zacząłem, bo mam do niego sporo zastrzeżeń. Nie zmienia to faktu, że Michał może nam wszystkim pozamykać buźki jak zrobi medal z Wartą. Nawet brąz będzie dobrym wynikiem, a Zawiercie na to stać. Wtedy będzie trzeba wszystko kulturalnie odszczekać ;) Ogólnie uważam "tylko i aż" że za bardzo żyłuje zespół. Jedyna z kwestii tych istotnych, bo reszta zastrzeżeń wynika z nieco innego spojrzenia na siatkówkę i widzę, że nie tylko ja takie mam. Wszystko sprowadza się do wątpliwości w jakiej formie dojedzie Warta do PO. Wydaje się, że Jastrzębie czy Zaksa niezależnie ile mają w przebiegu Fornal czy Śliwka grają więcej spotkań na pół gwizdka. W zasadzie tylko w kilku meczach zauważyłem u nich żar w oczach. Jedni i drudzy raczej zadają sobie sprawę, że za wygranie z LUKiem czy Olsztynem nie warto na tym etapie sezonu umierać. Tzn powalczyć trochę wypada, ale nie tak jak np Kędzierzyn cisnął w finale Superpucharu. Niby mecz słaby, zespoły z problemami, ale nikt się nie oszczędzał i człowiek przez chwilę zastanawiał się czy ktoś nie padnie. Tu wychodzi trochę większa dojrzałość Mendeza/Sammelvuo nad Winiarem, bo obecnie forma wszystkich 3 zespołów globalnie jest taka sobie.
Jesli Bednorz przyjdzie do Zaksy, to szanse na braz spadaja, wiec tak, bedzie on wtedy dokonaniem.
Jesli. Na razie, biorac pod uwage ostatni okres Zawiercie gra najslabiej z 4 pretendentow.

Co do widzenia Dulskiego na treningach-sugeruje kolega, ze na tych krociutkich wejsciach wyglada duzo lepiej niz na treningu? To rzadko sie zdarza.
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: buzinga »

Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 13:34
Jesli Bednorz przyjdzie do Zaksy, to szanse na braz spadaja, wiec tak, bedzie on wtedy dokonaniem.
Jesli. Na razie, biorac pod uwage ostatni okres Zawiercie gra najslabiej z 4 pretendentow.

Co do widzenia Dulskiego na treningach-sugeruje kolega, ze na tych krociutkich wejsciach wyglada duzo lepiej niz na treningu? To rzadko sie zdarza.
Stoję po tej samej stronie barykady co Ty. Po prostu nie chce, żeby krytyka Winiara przerodziła się w coś niezdrowego. Tak jak uważam, że Dulski powinien z 2 względów grać więcej (ogrywanie, odciążenie Konara ), tak nie rozpędzałbym się mimo wszystko jak druga koleżanka, że młodszy z Dawidów byłby ogarnięty na PO. Eksplozji talentu nigdy nie należy wykluczyć, ale żeby wierzyć że się wydarzy w tym sezonie to moim zdaniem lekka przesada. Mówimy raczej o inwestycji w dalszą przyszłość. Michał w przypadku młodego atakującego może osiągnąć to co udało się osiągnąć Jastrzębskiemu z Gierżotem tzn może dojść do sytuacj,i gdzie kibice Zawiercia będą się ekscytować grą Dulskiego za 2 lata, ale już w barwach np Olsztyna ;) W jakieś większe zmarnowanie jego talentu nie wierzę, tzn jeśli nie będzie się dziać nic złego na płaszczyźnie zdrowotnej.
Awatar użytkownika
Biciut
Posty: 1491
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Marbella

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Biciut »

buzinga pisze: 2 sty 2023, o 15:24
Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 13:34
Jesli Bednorz przyjdzie do Zaksy, to szanse na braz spadaja, wiec tak, bedzie on wtedy dokonaniem.
Jesli. Na razie, biorac pod uwage ostatni okres Zawiercie gra najslabiej z 4 pretendentow.

Co do widzenia Dulskiego na treningach-sugeruje kolega, ze na tych krociutkich wejsciach wyglada duzo lepiej niz na treningu? To rzadko sie zdarza.
Stoję po tej samej stronie barykady co Ty. Po prostu nie chce, żeby krytyka Winiara przerodziła się w coś niezdrowego. Tak jak uważam, że Dulski powinien z 2 względów grać więcej (ogrywanie, odciążenie Konara ), tak nie rozpędzałbym się mimo wszystko jak druga koleżanka, że młodszy z Dawidów byłby ogarnięty na PO. Eksplozji talentu nigdy nie należy wykluczyć, ale żeby wierzyć że się wydarzy w tym sezonie to moim zdaniem lekka przesada. Mówimy raczej o inwestycji w dalszą przyszłość. Michał w przypadku młodego atakującego może osiągnąć to co udało się osiągnąć Jastrzębskiemu z Gierżotem tzn może dojść do sytuacj,i gdzie kibice Zawiercia będą się ekscytować grą Dulskiego za 2 lata, ale już w barwach np Olsztyna ;) W jakieś większe zmarnowanie jego talentu nie wierzę, tzn jeśli nie będzie się dziać nic złego na płaszczyźnie zdrowotnej.
Dulski powinien grać to jest podstawowy argument. Sam sobie zrobił krzywdę idąc do mocnego zespołu zamiast spędzać czas regularnie na parkiecie w słabszej drużynie. Winiar ma robić wyniki w drużynie sponsorowanej przez prywatne pieniądze pasjonatów siatkówki, a nie patrzeć na projekt długoterminowo kiedy po kilku porażkach będzie spakowany.
Takie są realia. Chcecie ogrywać młodych to warto SMS Spałe zaprosić do Plus Ligi, każdy zobaczy kolosalną różnicę poziomów jakie prezentują dzieciaki wobec seniorów.
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: buzinga »

Biciut pisze: 2 sty 2023, o 15:45

Dulski powinien grać to jest podstawowy argument. Sam sobie zrobił krzywdę idąc do mocnego zespołu zamiast spędzać czas regularnie na parkiecie w słabszej drużynie. Winiar ma robić wyniki w drużynie sponsorowanej przez prywatne pieniądze pasjonatów siatkówki, a nie patrzeć na projekt długoterminowo kiedy po kilku porażkach będzie spakowany.
Takie są realia. Chcecie ogrywać młodych to warto SMS Spałe zaprosić do Plus Ligi, każdy zobaczy kolosalną różnicę poziomów jakie prezentują dzieciaki wobec seniorów.
Bez przesady, prezes Baran wyraźnie pokazał, że ma cierpliwość do trenerów. Choćby 2 lata temu jak po świetnym początku sezonu orali nosem glebę w drugiej części. Kolaković utrzymał wtedy posadę. Nie sądzę, żeby zagranie 3-4 razy Dulskim w podstawie z niżej notowanymi przeciwnikami i przegranie dodatkowych może 2 albo i nie spotkań, doprowadziło prezesa do wniosku, że trzeba zwolnić trenera. Po coś jednak kontraktowano młodego w tym Zawierciu.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

do @Biciut.
Dulski podpisujac dlugoterminowy kontrakt raczej dyskutowal przebieg swojej kariery. Nawet przychodzac na rok robi to wiekszosc ambitnych zawodnikow. Byl na wypozyczeniu w I ldze, byl tam w czolowce.
Zawiercie zdecydowalo sie sciagnac go z powrotem.
Na krotkich wejsciach, dodatkowo w trudnych momentach, ma lepsze procenty niz Konarski. Kropka.

Wszystcy trenerzy biora kase za wyniki. Tylko wejscie Dulskiego, czy to na mecz z Radomiem, czy nawet Warszawa nie byloby znaczacym oslabieniem.
IMHO nawet na srodek tabeli mozna mu bylo dac seta czy wiekszy kawalek seta, bez strat punktowych. Dawid gra slabo i duzo, tak jak pisalam Miyaura dostaje wiecej gry niz nadzieja polskiego ataku.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Nie no, z tym Dulskim to nie ma co dyskutować, gdyby typ miał 26 lat to i tak byłoby bez sensu niebudowanie żadnej alternatywy na ataku z ławki przez Winiarskiego.

Inna sprawa, że ja tam od zawsze powtarzam, że te ''wieloletnie plany prowadzenia młodych graczy" sprowadzają się do tego, że albo takiego gracza wypożyczysz albo wrzucisz go w pewnym momencie odważnie do szóstki, a jak bierzesz 20-21 latka do drużyny z czołówki to z reguły nie ma ani jednego, ani drugiego - i ten młodziak musi liczyć na farta. Za rok przyjdzie jakiś Muzaj czy Atanasijevic i niewiele się zmieni.
Diomedea pisze: 1 sty 2023, o 22:38 Tylko dlaczego slabo gra Danani
Nie gra, miał słabe w przyjęciu mecze na początku i po 3 miesiącach ludzie dalej piszą, że gra słabo, wyjąć pierwsze 5 meczów i ma +55% przyjęcia i +2 obrony na set, Zatorski za cały sezon ma 49% przyjęcia i 1.6 obrony jak sprawdzałem, Shoji ma 53% pozytywnego przyjęcia i chyba podobnie z obronami. Po prostu Luke Perry to najlepszy libero na świecie, to też psuje efekt.

Shoji ma 1,5 obrony na set.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Widac widzialam mecze, ze wypadal slabo. Owszem zwrocilam uwage, ze po slabym poczatku nastapila wizualna poprawa, ale w ostatnio widzianym przeze mnie meczu to nie wygladal dobrze. Fakt-ogladam coraz rzadziej. Poziom coraz slabszy i spotkan za duzo, zyc trzeba.

Jak sie rzuci okiem na statystyki to bardzo mocno faluje, a zbiorowe staty podniosl mu ostani mecz, gdzie i duzo przyjmowal i na najlepszych procentach ze wszystkich spotkan w tym sezonie. Minimum 40 perfekcyjnego mial w 3 spotkaniach: Z Radomiem, BB i KK. Nie wiem czy jakies wnioski da sie wyciagnac :]
Ostatnio zmieniony 2 sty 2023, o 17:39 przez Diomedea, łącznie zmieniany 1 raz.
rafak
Posty: 557
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: rafak »

Moje zdanie na temat Winiara jest mniej więcej podobne do tego co piszą Diomedea i buzinga. Być może jestem za ostry dla Michała, ale to jest człowiek który jest promowany na trenera reprezentacji (i pewnie nim zostanie w przyszłości). Więc oczekuje się od niego więcej, niż od Gruszki czy innego Murka.

Główne (moje) zarzuty w stosunku do Winiarskiego:
a) oranie Urosem;
b) nie wprowadza Dulskiego;
c) brak wykorzystywania środkowych.

Punkty a) i c) sprowadzają się do upraszczania gry.


Trochę cyferek (pierwsza runda):

Ad a)
W sezonie 2021/22 gra Zawiercia już była uproszczona. Spośród trzech przyjmujących (Uros, Conte, Zurek) Serb przyjmował 27% serwisów. Jednocześnie, spośród trzech skrzydłowych (Kovacevic, Conte, Konarski) piłka szła do Urosa 34% razy.

W sezonie 2022/23 spośród trzech przyjmujących (Uros, Kwolek, Danani) Serb przyjmował 27% serwisów - bez zmian. Jednocześnie, spośród trzech skrzydłowych (Kovacevic, Kwolek, Konarski) piłka szła do Urosa 41% razy.

Wrzuciłem sobie mały rysunek dla Urosa. Na osi poziomej, procent przyjmowanych piłek w danym meczu (w stosunku do trzech przyjmujących), na osi pionowej - procent wykonywanych ataków (w stosunku do trzech skrzydłowych). Co bym oczekiwał po takim rysunku - czym więcej ładuje się w Urosa, tym mniej jest obciążony w ataku. A co widzimy - zerowa korelacja. Nieważne, czy Kovacevic jest obciażony przyjęciem czy nie, idzie do niego tyle sama ataków. Chłop zbiera się po przyjęciu serwisu, a tu mu już Tavares daje następne zajęcie :) Muszę się temu przyjrzeć bliżej w następnym meczu Warty.
Zajeżdzanie Urosa
Zajeżdzanie Urosa

b) Dulski rozegrał trzy mecze w większym wymiarze (nie liczę meczu z Lubinem, gdzie Dawid potrenował jako atakujący). I było to niezależne od tego, czy Konarski grał na dobrm lub przyzwoitym poziomie, czy bardzo słabo. W meczach z Lublinem czy Projektem Konarski grał na 5% effektywności, bez reakcji Winiara.

c) Na papierze zestaw Zniszczoł/Rejno/Szałacha wygląda słabiej niż Kochanowski/Kozamernik, Bieniek/Klos czy Gladyr/Wisniewski. Patrzmy w cyferki. Zniszczoł, Kochan czy Gładyr grają na podobnej skuteczności (60%). Borykający się z kontuzjami Rejno czy Szałacha też grają na dobrej skuteczności. Efektywnośc wszystkich środkowych także na przyzwoitym poziomie. Ale: trudno o zaprezentowanie swoich umiejętności jak się dostaje max 5 piłek w czasie meczu (ok., Zniszczoł kilka razy dostał ok. 10 piłek). Taki Kłos atakował już 170 razy, podczas gdy Miłosz 124.

Reasumując, środkowi Warty nie są jakimiś leszczami barowymi. Brak ich wykorzystywania jest denerwujący. Tak było przy Kolakoviciu (środkowi wykonywali 14% wszystkoch ataków) jak i przy Winiarze (16% wszystkich ataków).

Podsumowując: wydaje mi się, że Winiar jeszcze bardziej uprościł grę niż Kolakovic.
rafak
Posty: 557
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: rafak »

buzinga pisze: 2 sty 2023, o 16:09
Biciut pisze: 2 sty 2023, o 15:45

Dulski powinien grać to jest podstawowy argument. Sam sobie zrobił krzywdę idąc do mocnego zespołu zamiast spędzać czas regularnie na parkiecie w słabszej drużynie. Winiar ma robić wyniki w drużynie sponsorowanej przez prywatne pieniądze pasjonatów siatkówki, a nie patrzeć na projekt długoterminowo kiedy po kilku porażkach będzie spakowany.
Takie są realia. Chcecie ogrywać młodych to warto SMS Spałe zaprosić do Plus Ligi, każdy zobaczy kolosalną różnicę poziomów jakie prezentują dzieciaki wobec seniorów.
Bez przesady, prezes Baran wyraźnie pokazał, że ma cierpliwość do trenerów. Choćby 2 lata temu jak po świetnym początku sezonu orali nosem glebę w drugiej części. Kolaković utrzymał wtedy posadę. Nie sądzę, żeby zagranie 3-4 razy Dulskim w podstawie z niżej notowanymi przeciwnikami i przegranie dodatkowych może 2 albo i nie spotkań, doprowadziło prezesa do wniosku, że trzeba zwolnić trenera. Po coś jednak kontraktowano młodego w tym Zawierciu.
Wydawało mi się przed sezonem, że dla Dulskiego wybór Warty będzie optymalny. Podstarzały, dość już przeciętny Konarski. Optymalna systuacja żeby pograć z Radomiami czy Lubinami tego świata. Odstawiając też altruistyczne motywacje o ogrywaniu młodych, Konarski, przy takiej intensywności grania, będzie oddychał rękawami na play-off. Tak więc trzymanie Dulskiego w klaskaczu odbije się niekorzystnie na sukcesie całej drużyny.

Takie moje skromne przewidywania, być może za kilka tygodni Konarski odpali play-offy na 70%/50% i będę musiał odszczekiwać. :D
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

rafak pisze: 2 sty 2023, o 17:36...
Skoro środkowi atakują pod tym samym rozgrywającym i innym trenerem ~tyle samo razy ile w poprzednim sezonie (tam był Szałacha i Niemiec, nie?), to może problemem jest jednak rozgrywający?...

Wyjąć mecze na rozegraniu i w rundzie zasadniczej rok temu Uros dostawał 8,4 wystaw na set, teraz dostaje 8,8 wystaw na set.

Jedyne, co różniło się w grze Zawiercia tak naprawdę rok temu i teraz to fakt, że w pewnym momencie w poprzednim sezonie Konarski złapał w pewnym momencie wysoką formę, bo Kolakovic grał nim na przełamanie, ale to chyba główny zarzut wobec Winiarskiego teraz.

Zawiercie trochę lepiej przyjmuje, bo ma Dananiego, trochę lepiej atakuje, bo Uros jest w dużo lepszej formie (teraz ma 55/36% ataku, rok temu miał 50/32 procent ataku w RZ) - gra jest podobna, bo skład jest podobny.
Awatar użytkownika
Biciut
Posty: 1491
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Marbella

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Biciut »

Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 16:21 do @Biciut.
Dulski podpisujac dlugoterminowy kontrakt raczej dyskutowal przebieg swojej kariery. Nawet przychodzac na rok robi to wiekszosc ambitnych zawodnikow. Byl na wypozyczeniu w I ldze, byl tam w czolowce.
Zawiercie zdecydowalo sie sciagnac go z powrotem.
Na krotkich wejsciach, dodatkowo w trudnych momentach, ma lepsze procenty niz Konarski. Kropka.

Wszystcy trenerzy biora kase za wyniki. Tylko wejscie Dulskiego, czy to na mecz z Radomiem, czy nawet Warszawa nie byloby znaczacym oslabieniem.
IMHO nawet na srodek tabeli mozna mu bylo dac seta czy wiekszy kawalek seta, bez strat punktowych. Dawid gra slabo i duzo, tak jak pisalam Miyaura dostaje wiecej gry niz nadzieja polskiego ataku.
Z całą pewnością pamiętasz kiedy odpalali młodzi gniewni Polskiej siatkówki? Niestety wtedy kiedy jego partner z pozycji w drużynie został kontuzjowany (Wlazły). Nie było alternatywy, młody musiał wejść mentalnie na inny poziom i wtedy były cuda.
Trzymam kciuki za talenty typu Dulski, Hawryluk etc. bo już widać, że coś z nich będzie. Nie chce osądzać wyborów młodego bo sam przed takim nie byłem jednak mamy obraz wielu karier gdzie będąc w słabszych ligach, innych krajach kapitalnie mogli się rozwinąć (Kubiak jest tego najlepszym przykładem). Celowo podaje topowych graczy bo tego sobie wszyscy życzymy i trzymamy kciuki jako kibice siatkówki :)
Dlaczego nie grał z Radomiami naszej ligi to bardzo dobre pytanie. Też chciałbym usłyszeć odpowiedź na nie od decydentów
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Poza Wlazlym, o ktorym napisales odpalali roznie. Kurek-po siedzeniu w klaskaczu w klubie i wchodzeniu w LN. Bartman stopniowo, choc byl tez wyjazd do Wloch, Kubiak po wyjezdzie, Sliwka po "leczeniu" w sanatorium Olsztyn, gdzie i Bednorz i Wlodarczyk tez skorzystali; Kwolek po roku siedzenie-od razu, Szalpuk-wchodzac stopniowo u Bednaruka w zamknietej lidze , ale dostajac uczciwe szanse. Zator po wypozyczeniu do Czewy ale i cierpliwym wspomozeniu po powrocie, Klos po wypozyczeniu do PW i rowniez grze z parasolem ochronnym po powrocie. Fornal tez w zamknietej lidze i bardzo stopniowo, ale grajac od poczatku.

Niewielu trenerow mialo w ekipie kolegow z boiska.
Rozne byly drogi i powinny byc rozne. Nie wszyscy starsi zawodnicy z pierwszego skladu ulegna kontuzjom. I nie powinna to byc jedyna mozliwa droga.

Szczegolnie ze wchodzimy w okres posuchy na skrzydlach. Co dotknie reprezentacje, ale i kluby.
Dlatego opowiadanie, ze nalezy robic tak jak kiedys, do mnie nie przemawia. Do mnie przemawia szukanie optymalnej, indywidualnej drogi. Optymalnej rowniez dla klubu.
Wlosi cos tam pozmieniali w szkoleniu, po okresie posuchy. Moze nie czekac na 6 rocznikow zmarnowanych, tylko zaczac myslec teraz.

I nie widze mozliwosci przegrania Zawiercia z Radomiem z powodu gry Dulskiego. To zawodnik po 2 sezonach w I lidze, zawodnik, ktory po kontuzji Gierzota ciagnal repre mlodziezowa min w meczu przeciwko Wlochom z Michieletto. Naprawde sa argumenty by sadzic, ze z Radomiem, czy BB dalby rade. W meczach gdzie dostal wiecej pilek mial bardzo dobra i skutecznosc i efektywnosc, procenty ma slabe za mecze gdzie dostal 1-3 pilki w 1-2 wejsciach na moment.
Zobaczymy co Winiar zrobi z tym fantem w drugiej polowie sezonu, ale wtedy i presja na wyniki bedzie wieksza.
Awatar użytkownika
Biciut
Posty: 1491
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Marbella

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Biciut »

Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 18:54 Dlatego opowiadanie, ze nalezy robic tak jak kiedys, do mnie nie przemawia. Do mnie przemawia szukanie optymalnej, indywidualnej drogi. Optymalnej rowniez dla klubu.
Wlosi cos tam pozmieniali w szkoleniu, po okresie posuchy. Moze nie czekac na 6 rocznikow zmarnowanych, tylko zaczac myslec teraz.
Nie twierdzę, że jedna droga jest słuszna. Przytoczone przykłady są również dobre co potwierdzają osiągnięcia chłopaków.
Z tym szkoleniem jest tak, że jego efekt widać po dłuższym okresie czasu, a nie od razu. Mamy tutaj na forum wielu specjalistów:

Czy ktoś orientował się co Włosi wprowadzili innowacyjnego do swojego szkolenia?
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: buzinga »

Biciut pisze: 2 sty 2023, o 19:39
Nie twierdzę, że jedna droga jest słuszna. Przytoczone przykłady są również dobre co potwierdzają osiągnięcia chłopaków.
Z tym szkoleniem jest tak, że jego efekt widać po dłuższym okresie czasu, a nie od razu. Mamy tutaj na forum wielu specjalistów:

Czy ktoś orientował się co Włosi wprowadzili innowacyjnego do swojego szkolenia?
Nic szczególnego ;) po prostu po latach posuchy w końcu musiało im obrodzić w talenty. Zbyt popularna jest siatkówka we Włoszech, żeby dalej mieli taką mizerię wśród rodzimych graczy. A że była dziura pokoleniowa to kluby musiały postawić na młodzież odważniej. Trento niby dalej mogło grać Dikikojami jednak wolało postawiać na Michielletto i Lavię. Dalej to już masz takie obrodzenie jak u nas z rocznikami z połowy lat 90. My tylko lubimy wychwalać innych za jakieś magiczne rozwiązania, bo u nas szykują się chudsze lata, ale spokojnie przyjdzie czas, że znowu odbije w drugą stronę. W krajach mniej siatkarskich np Kanadzie chwalą nasze szkolenie. Słyszałem na własne uszy w podcastie u chłopaków z 9x9. Rafaka można zapytać, zęby uzyskać szerszy pogląd.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Biciut pisze: 2 sty 2023, o 19:39Czy ktoś orientował się co Włosi wprowadzili innowacyjnego do swojego szkolenia?
Pisałem już kiedyś o tym: nic, co tłumaczyłoby ich obecne sukcesy, jak wpiszesz w moich postach ''Velasco'', to znajdziesz posta po MŚ 2022. Gdyby ojciec Michieletto był koszykarzem, to możliwe, że mówiliby, że ładnie pozmieniali to szkolenie w baskecie, że trafił im się taki talent. :D
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Jednak Wlosi cos tam pozmieniali. I o dziwo talenty zaczaly sie pokazywc regularnie po tych zmianach.
Jak powolali do tego specjalne stanowisko, to moze tez i jakichs wspolpracownikow i pomysly. Od samego przyznania Valasco pensji mlodych zawodnikow nie przybywa.
Moze pochylenie sie nad problemem juz stwarza inny klimat do pracy w klubach i kontynuacji?

U nas wyglada tak, ze poczynajac od 98 do 2002 bedziemy miec do wiekszego grania 2 skrzydlowych i moze 2 srodkowych przez 5 lat.
Z 03-05 bedzie sypa, libero i moze srodek. 0 skrzydlowych jak na razie, troche watpie czy Chacinski i Potrykus doszlusuja.
Sumujac masz 2 skrzydlowych na 7 lat. To sporo za malo. Z czego ten jeden siedzi wlasnie na lawce u Winiara.
Moze ktos z 06 (widze 2 ktosiow), pewnie tez 07, ale ta przerwa jest za dluga.

Nasz system jest skrojony pod gre w miedzynarodowych turniejach mistrzowskich, czyli wyniki dorazne. Stad np podzial w Spale na rocznik wiodacy i uzupelniajacy. Co logicznie wydaje sie bzdura. Przeciez nie rodzi sie wiecej utalentowanych zawodnikow w latach nieparzystych. Czyli czesc z tych parzystych przepada w szkoleniu, czesc jest przestawiana na pozycje, gdzie jest dziura.
W ogole te przestawienia pod ekipe, ktora pogra 3 lata to bezsens.

Przede wszystkim nie nalezy promowc ludzi, ktorzy dla dodania jednego mlodziezowego medalu ME graja kontuzjowanymi zawodnikami.
Ewentualnie promowac inne, alternatywne do Spaly drogi.
Promowac nowych trenerow, tym ktorzy maja sukcesy jak Cop czy trenerzy Trefla zorganizowac mozliwosci dzielenia sie wiedza i pasja.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 20:29Przeciez nie rodzi sie wiecej utalentowanych zawodnikow w latach nieparzystych. Czyli czesc z tych parzystych przepada w szkoleniu, czs jest przestawiana na pozycje, gdzie jest dziura.
To jest generalnie trend w siatkówce, że proporcje na profesjonalnym poziomie to ~55/45 czy tam 60/40 dla nieparzystych, ale u nas na VNL-u było 13-12 dla ''parzystych'' (bez Leona 13-11), na MŚ 7-7, tak że to raczej indywidualne przypadki złego prowadzenia takiego Domagały niż szerszy trend. We Włoszech jest 58% ''nieparzystych'' graczy, w Pluslidze 59%, można wyjąć chłopców z 2003 i będzie ~55%. Co akurat bardzo logiczne, pewnie podobnie jest nie tylko w siatkówce.

Co tam nie funkcjonuje w Spale, to już kiedyś dyskutowaliśmy, całościowo na szkolenie będzie można narzekać jak będziemy mieć wysokich i uzdolnionych ruchowo chłopców, z których nie będzie dobrych siatkarzy. Co nie jest niemożliwe - Brazylia np. ma bardzo wysokich i dosyć sprawnych chłopców, i niewiele z tego wynika, to pewnie zabrakło młodszych trenerów i/lub pieniędzy, ale na razie narzekanie na polskie szkolenie nie ma większych podstaw IMHO.

ps

56% w Pluslidze*
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Przeciez padly siatkarzy wysokich i wzglednie ruchowo uzdolnionych. Rocznik 99-20, dwumetrowcy ktorzy wygrali EEVZE minikadeta z Rosja.

Co do parzystych i nieparzystych to nie zadne indywidualne przypadki prowadzenia (sluszny przyklad), ale kwestia naborow. Byly roczniki parzyte gdzie w naborze bylo z 5 srodkowych i 3 sypaczy a np 1 przyjmujacy i do tego 1 atakujacy co nie odrywal sie od ziemi. Za takiego wlasnie przestawiono Domagale.
Ostatnio jakies bardziej harmonijne te nabory parzyste, ale ja sledze od ponad 10 lat i bywaly dziwne.

Bo byly budowane pod Spale I i U 17, 1U19, U21. Obowiazywala wtedy prawie doktryna ze do reprezentacji to przez Spale. I mam wrazenie, ze do niej wracamy, jak Putin do ZSRR (np tegoroczne "uzupelnienia" do Spaly).
A ze kwestia pozniejszej kariery jednak zalezy od blysku medali to widac wyraznie po takim np Ziobrowskim. Zawodnika probuje sie wciagnac do ligowego grania z uporem godnym lepszej sprawy. Zreszta po kilku zawodnikach wczesniej rowniez np Gromadowski.


Sa tez jakies problemy szkoleniowe, byc moze przy zwiekszeniu obsad rocznikow parzystych jest brak kadry? Na poczatku roku wisialo gdzies ogloszenie o wolnym etatcie trenerskim w Spale. :o
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Diomedea pisze: 2 sty 2023, o 23:01 Przeciez padly siatkarzy wysokich i wzglednie ruchowo uzdolnionych. Rocznik 99-20, dwumetrowcy ktorzy wygrali EEVZE minikadeta z Rosja.
Chyba miałem trochę bardziej uzdolnionych fizycznie zawodników na myśli, bo nie brak techniki jest problemem u Firszta czy Janikowskiego, skoro ten pierwszy ma jakoś 52/31 procent przyjęcia w tym sezonie. Kosiba może się przebije przez 1 ligę, bo fajnie to wygląda. Nie wiem, Iran ma rokrocznie bardzo wysokich i atletycznych skrzydłowych, a ich liderem przyjęcia wciąż jest Ebadipour pod formą - u nas jak trafili się uzdolnieni fizycznie gracze (Gierżot, Dulski, Chaciński w sumie też ładny progres), to zrobiono z nich siatkarzy, jak brakowało warunków to wygrywaliśmy techniką (2003), jakby Śliwka i Szymendera byli wyżsi 5 cm, to technika byłaby dalej, tylko nie brakowałoby warunków.

Ja to jestem generalnie za stary na takie proste wyjaśnienia, bo pamiętam jak w 2012 roku w Gdańsku organizowaliśmy ME juniorów, a był to okres, gdzie mocno wyczekiwaliśmy następcy Winiarskiego (Kubiak miał reputacje rezerwowego, Ruciak - zadaniowca, a Mika - zmarnowanego talentu), i jak na przyjęciu wystawiliśmy chyba kwartet Bednorz-Orczyk (który wtedy nie umiał przyjmować)-Łapszyński-Wachnik (coś w tym stylu), do tego kadet Piechocki na libero - to skończyło się ordynarną strzelnicą. Fajnie śmigaliśmy w ataku, Muzaj, Janek Nowakowski - ale w przyjęciu był dramat. I wtedy też był w takich dyskusjach lament na temat szkolenia (85/86 flop Gromadowski, dopiero potem doszedł Buszek, 87/88 był dobry, ale atletycznymi skrzydłowymi, niekoniecznie techniką, w 89/90 to sypacz, libero i środkowi, bo na przyjęciu grał kadet Mika z 91, który nie miał wtedy dobrej prasy w tym 2012, 91/92 wynikowo słabo, 93/94 też) i ... to było nawet zasadne, w końcu mieliśmy okres, gdzie na przyjęciu do gry w reprezentacji był Kubiak, Buszek i połamany Mika, a to była konsekwencja tej wyliczanki, tylko też wiemy jak to się skończyło. To chyba takie fluktuacje są w pełni naturalne. Chciałoby się więcej, ale takie są realia, oby tylko nie przyfarmazonić w Paryżu.

I, wracając, też jestem za stary na takie wyjaśnienia jak ''Winiarski uprościł grę Zawiercia'' (z całym szacunkiem), dlatego muszę robić za adwokata diabła, bo jednak myślę, że Winiarski wie jak docelowo powinna wyglądać gra Zawiercia czy generalnie gra w siatkówkę na tym poziomie. Czy tam jego posunięcia okażą się na tyle dobry żeby grę Zawiercia ''utrudnić'', to się oczywiście okaże.
ciorny17
Posty: 8541
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: ciorny17 »

Czy tylko dla mnie tłumaczenie Drzyzga brakiem błędu jest mocno naciagne? Nie chcę wyrokować, ale na moje błąd, a narracja, że piłka zmierzała na stronę Resovii to mocne naciąganie przepisów
Kłamca.
kamil1999
Posty: 5529
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: kamil1999 »

Ciekawe czy Muzaj powalczy jeszcze o reprezentacje?
Gra bardzo dobry sezon a w tym sezonie się też sporo rozwinął w bloku. A te proste i niewymuszone błędy praktycznie wyeliminował.
Tym bardziej, że Kaczmarek ten sezon ma dość słaby.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7860
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

kamil1999 pisze: 3 sty 2023, o 19:22 Ciekawe czy Muzaj powalczy jeszcze o reprezentacje?
Dalej średni serwis, blok i obrona, i pewnie dalej jak przyjdzie do grania w VNL-u to będzie jakieś 7/19 w ataku, więc skończy się tak jak za każdym razem gdy ktoś pisał frazę ''ciekawe czy Muzaj powalczy o miejsce w reprezentacji'' przez ostatnie 7 lat. Ale trzymam kciuki.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023, kolejka XVIII

Post autor: Diomedea »

Patrz, a wzrostu mu odmowic nie mozna ;)
A z Chacinskiego jeszcze nic nie zrobili, mial niezly sezon jako mlodzik, potem gorszy ale i kontuzje (zlamanie srodstopia a ile dobrze pamietam) a potem znowu lepszy. Sie okaze za 2 lata.

Ja sie zgadzam z kolega ciornym; troche subiektywna ta ocena. Ale i tak komentarz uznaje jakies bledy sypacza, wiec jest poprawa :]
Ostatnio zmieniony 3 sty 2023, o 19:35 przez Diomedea, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”