Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Post autor: Ariosto »

Ponieważ znaczenie wzrostu blokującego było i jest przedmiotem chyba największej kontrowersji w dziale plażówkowym, pomyślałem, że zamiast niekonkluzywnych nawiązań w co drugim wpisie warto rozstrzygnąć te kwestie w jednym wątku.

W skrócie, ścierają się dwie tezy, z których ja opowiadam się za pierwszą:
--- w ostatnich (kilkunastu) latach w rywalizacji par ścisłej czołówki męskiego World Touru wzrost blokującego jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wynikach. Wysoki blokujący jest niezbędny do odnoszenia największych sukcesów i/lub trwałej dominacji;
--- wzrost blokującego nie jest jakoś specjalnie ważny, jest po prostu jednym z bardzo wielu (np. kilkudziesięciu) czynników decydujących o wynikach, nawet w ścisłej elicie. Wysoki blokujący nie jest niezbędny do odnoszenia największych sukcesów ani dominacji.

Definicje: “wysoki blokujący” ma wzrost min. 200 cm (choć pojawiła się teza, że ostatnio należałoby mówić nawet o 202 - 203 cm). “Największe sukcesy” to bez wątpienia złoto olimpijskie, w drugiej kolejności inne medale olimpijskie i może triumfy MŚ - wynika to z charakterystyki plażówki, w której wszystkie przygotowania podporządkowane są czteroletniemu cyklowi olimpijskiemu, dla którego poświęca się wszystko inne (vide np. Brink-Reckermann).

Na początek będzie o roli bloku, a w kolejnym wpisie konkretne dowody na znaczenie wzrostu blokującego.

ROLA BLOKU
Żeby zrozumieć rolę bloku w plażówce, przyjrzyjmy się elementom, które decydują o powodzeniu akcji przy własnym podaniu (pomijamy tu oczywistą dodatkową korzyść ze wzrostu przy kończeniu własnej akcji).

Po pierwsze jest to właśnie zagrywka, którą nie będziemy się tu zajmować oprócz jednej uwagi. Ze względu na ryzyko związane z agresywną zagrywką pary korzystają z takiej formy serwisu w różnym stopniu - ale kiedy już do tego dochodzi, to wzrost serwującego jest ogromnym sprzymierzeńcem. Co prawda gracze niscy też miewają trudną zagrywkę (ulubiony przykład: Fijałek), jednak zasięg najwyższych graczy daje możliwość zagrywki, której trudność zaczyna przypominać atak (klasyczne przykłady: kiedyś Kolodinski, teraz Evandro). I to potwierdzają obserwacje graczy World Touru (dawno temu, kiedy w WT zaczął grać Dalhausser, pytałem graczy w Starych Jabłonkach jak się gra przeciw niemu - i oni oprócz bloku podkreślali też pułap jego zagrywki).

Drugim i najważniejszym elementem jest współpraca blok-obrona. Podstawowa sprawa: nie są to osobne rzeczy, tylko dwie składowe jednego systemu. Nie ma czegoś takiego jak sam blok i - przynajmniej na poziomie WT - nie ma czegoś takiego jak sama obrona w polu (wyjątek: wystawa całkowicie odrzucająca od siatki). W konsekwencji podstawowym zadaniem bloku nie jest bezpośrednie zdobycie punktu. Podstawowym zadaniem bloku jest ograniczenie opcji atakującego - tak by obrońca mógł pokryć te pozostałe, albo przynajmniej zostało mu ich mniej.
I tu przechodzimy do sedna: im wyższy blok, tym więcej opcji zabiera atakującemu i tym mniej zostawia obrońcy do pokrycia. Dlatego liczy się każdy cm pozwalający przełożyć ręce wyżej i dalej, bo z każdym takim cm zamykane są kąty i odcinane kolejne kawałki pola. Z tego też względu blokujący przed wyskokiem robi charakterystyczny głęboki przysiad - chociaż go to znacznie spowalnia, to pozwala zmaksymalizować to, co najcenniejsze, czyli zasięg bloku.
I na koniec taka czysto umowna ilustracja: jeśli atakujący ma, powiedzmy, 15 opcji do ataku i wysoki blok zabierze mu 5, a niski tylko 4, to przy niskim bloku obrońca ma 10% mniejsze szanse na skuteczną interwencję. W rzeczywistości czy to będzie 5% czy 15%, czy tam ile - to jest powtarzająca się akcja po akcji przewaga, która przy równych umiejętnościach na przestrzeni meczu wystarcza do wygranej.

PS: dobrze wyjaśnia to Phil Dalhausser, w szczególności o roli dalekiego przełożenia rąk oraz o współzależności bloku i obrony, lub jak on mówi "obrońcy z przodu i obrońcy z tyłu":
http://www.jvaonline.org/blog/7-keys-bl ... volleyball
Next, I jump and with strong hands I reach over the net rather then putting them straight up. Reaching over the net is really important because it cuts off angles for the hitter.
The blocker has a strategic role in beach that can be broken up into a few different segments. Think of playing defense as having two defenders, a front defender and a back defender. When the other team can play the ball in system one of the defenders plays at the net (front defender) while the other defender (rear defender) stays deep and works to play any ball that goes above or around the front defender. So the job of a front defender is still being a defender, but a defender who is positioned at the net. The front defender changes the way the attacker makes the ball cross the net either by blocking the ball or by eliminating angles and locations where the attacker can make the ball cross the net.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2019, o 14:41 przez Ariosto, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Post autor: Noworoczny »

Ciekawa analiza.

Nie wiem, ile ma wzrostu Mol, lub może Sorum, bo nie wiem, który z nich jest blokującym, ale oprócz wzrostu, (dodam, że to chyba ja pierwszy poruszyłem ten temat) to ważne jest również, żeby nie skręcić kostki przy zagrywce taktycznej.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Post autor: Ariosto »

Noworoczny pisze:(dodam, że to chyba ja pierwszy poruszyłem ten temat)
też mi się tak wydaje (natomiast nie byłeś, że tak powiem, w ogniu polemiki ;) ). Było chyba o ograniczeniach Prudla, gdzie obaj zgodziliśmy się, że z takim wzrostem nie ma czego szukać w czubie WT jako blokujący.
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Post autor: Ariosto »

ZNACZENIE WYSOKIEGO BLOKU

No dobra, tyle “teorii”, a teraz konkrety.

1. Praktyka. Chyba każdy, kto chociaż parę razy grał na poziomie powiedzmy "wyższym podwórkowym" (tj. gdzie przeciwnik regularnie 'wbija' => trzeba chodzić do bloku) wie z doświadczenia, co znaczy gra przeciwko wysokiemu blokowi. Chociaż jeszcze lepiej rozumieją to obrońcy, którzy grali w parze ze względnie niskim i względnie wysokim blokujacym, bo ten drugi wariant radykalnie zmienia komfort 'pracy' w obronie.

2. Wypowiedzi graczy. Dodajmy, że ogólnie średnia poszła w górę, ale obrońcy z par ścisłej czołówki nadal bywają niskawi, np. trzej ostatni mistrzowie olimpijscy: 187, 186, 185 cm.
https://www.nytimes.com/2007/08/25/spor ... yball.html

3. Wyniki czołowych par.
Ricardo: mistrz świata, mistrz olimpijski, w sumie 3 medale IO, 4 medale MŚ, 55 zwycięstw FIVB.
Dalhausser też mistrz świata i olimpijski, 38 zwycięstw FIVB, ale on na początku grał głównie w AVP, gdzie wygrał 54 turnieje (w sumie FIVB + AVP - 92 złote medale).
Samoilovs 10 razy wygrał zawody FIVB. Na MŚ i IO brak medali.
Sympatyczny gość ale trochę jakby innego kalibru.

Co do dominacji. Dominacją nazywam to, co wyprawiał Ricardo z lat 2003-2007, albo Dalhausser w 2009 (12 występów, 9 zwycięstw a zawsze min. półfinał) czy 2010/11 (40 kolejnych meczów bez porażki).
Samoilovs wg bvbinfo wygrał klasyfikację FIVB w latach 2014 i 2016. W 2016 na 15 występów zdobył złoto 3 razy. W 2014 na 13 występów - RAZ.
to mój wpis z 23.07.2018, porównujący osiągnięcia czołowych blokerów od 200 cm w górę i w dół. Od tego czasu niewiele się zmieniło, poza okresem dominacji kolejnej pary z 200 cm blokującym.
Można ew. uzupełnić obraz o finalistów olimpijskich od 2008r, mamy komplet par z blokującym 200 cm lub więcej.
https://en.wikipedia.org/wiki/Beach_vol ... tournament
Oraz dla równowagi o osiągnięcia czołowych par bez wysokiego blokującego - pewnie byliby to Herrera/Gavira oraz Pedro z kolegami. Pedro największe sukcesy miał w 2008, a ostatnio wygrywał głównie z Evandro (fakt, obaj chodzili do bloku).
Herrera w ogóle największy sukces (srebro IO) odniósł w 2004, kiedy jeszcze NIE BYŁO specjalizacji (polecam obejrzeć ten finał, z Emanuelem chodzącym do bloku na zmianę z Ricardo).

4. Korelacja wzrostu blokującego z wynikami. Cytuję swój wpis z 22.07.2018, obliczenia na aktualnych wtedy danych:
http://www.fivb.org/EN/BeachVolleyball/WRanking_M.asp
Liczbę punktów podzieliłem przez ilość występów. Wzrost dawałem wyższego gracza, co jest uproszczeniem dla par, co chodzą na zmianę, no ale coś trzeba było wpisać. Obliczyłem dla 30 par, które miały najwyższy współczynnik punktowy, bo nie dla wszystkich ten wzrost jest i nie chciało mi się szukać mniej znanych par. Poza tym chodzi nam o czołówkę, a nie jakichś anonimów typu Thole/Wickler.

No więc jest umiarkowana (moderate) i istotna statystycznie korelacja punktów/występ ze wzrostem blokującego.
Jak podzieliłem te 30 par na powyżej 200 cm vs 200 i mniej, to wyższi mają średnią 433 punkty, a niżsi 322 i to jest zdecydowanie istotna różnica. Nie chciało mi się sprawdzać założen testów :) ale chyba widać gołym okiem, że coś jest na rzeczy.
5. Trochę wypowiedzi ludzi znających się na rzeczy.
http://volleytalk.proboards.com/thread/ ... r-defender
Np.
Perfect blocker wins.

First because if he succeeds he makes a direct point with his block while the defender still has to convert his defense with a transition attack (when he also needs an acceptable set from his partner).
Second because a dominant blocker also facilitates his partner’s job, which a dominant defender doesn’t necessarily do.
6. Badania naukowe.
https://core.ac.uk/download/pdf/16371047.pdf
In conclusion, depending on player specialization, blockers were found to be taller than defenders in bothcourt dimensions. Yet, blockers in 8×8 courts were found to be taller than those in 9×9 courts whereas no statistical significant difference was found in defender heights. Smaller court dimensions seem to have favored taller players at top level FIVB Beach Volleyball because of the greater importance of blocking and the smaller need for agility. The data at hand certifies the new somatometric requirements for blockers in Beach Volleyball.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Rola i znaczenie wysokiego bloku w elicie WT

Post autor: Noworoczny »

Bardzo ciekawe opracowanie. Naukowe potwierdzenie tego, co na pierwszy rzut rozumu wydaje się oczywiste. Z przyjemnością przeczytałem i proszę o więcej (niekoniecznie w temacie wzrostu blokującego), bo miło się czyta.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SWATCH-FIVB World Tour”