Błąd pierwszego odbicia

OLary
Posty: 13
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:17
Płeć: M
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Błąd pierwszego odbicia

Post autor: OLary »

Witam mam pytanie ponieważ w ciągu ostatnich kilku dni dwa razy spotkałem się z sytuacją ze sędzia uznaje za błąd 1 odbicia piłki po zagrywce przeciwnika. Z tego co wiem pierwsze odbicie może być nieczyste ale prosze o dokładne wytłumaczenie mi tego przepisu
Oficjalne Forum KS Jastrzębski Węgiel

ksjastrzebskiwegiel-forum.com
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Arff »

Pierwsze odbicie piłki może być nieczyste, ale bez przesady i to należy do interpretacji przez sędziego...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: mewa »

10.2.3.2 Przy pierwszym odbiciu piłki przez zespół (Przepis 10.1 i 15.4.1), piłka może być dotknięta kolejno kilkoma częściami ciała, pod warunkiem, że kontakt z piłką ma miejsce w jednej akcji.

Piłka nie może być jednak rzucona.
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Kantoro »

Wszystko zależy od interpretacji sędziego. We wszystkim trzeba znać umiar. Po prostu przy pierwszym odbiciu jest większa granica błędu, co nie znaczy, że każde "nieczyste" zagranie puszczamy dalej.

Pozdrawiam,

Michał.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: mewa »

Kantoro pisze:Wszystko zależy od interpretacji sędziego. We wszystkim trzeba znać umiar. Po prostu przy pierwszym odbiciu jest większa granica błędu, co nie znaczy, że każde "nieczyste" zagranie puszczamy dalej.
A ja si dalej będę upierał, że zgodnie z przepisami gry błąd zależy od tego, czy piłka jest rzucona, czy nie. Jeśli jest nieczysto odbita (pierwsza piłka), ale nie rzucona, to błędu nie ma.
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Kantoro »

Na niektóre piłki rzucone, które dla oka "zwykłego" fana siatkówki nie raz nie jest widoczne również zdarza się nam "puszczać" o ile jest to w pierwszym odbiciu, a na przykład zawodnik odbijający wykonał efektowną obronę. My sędziowie mamy nie psuć widowiska.

Pozdrawiam,

Michał.
Awatar użytkownika
skr
Posty: 107
Rejestracja: 24 lis 2007, o 10:16
Płeć: M
Lokalizacja: opolskie

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: skr »

Efektowna obrona to coś zupełnie innego niż przyjecie zagrywki. I tu zgoda, czasami sędziowie puszczają obronione nieczysto piłki ale jestem przekonany, że w przyjęciu każde "klapniecie" ;) zawsze sędzia odgwiżdże jako błąd.
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Arff »

mewa pisze: A ja si dalej będę upierał, że zgodnie z przepisami gry błąd zależy od tego, czy piłka jest rzucona, czy nie. Jeśli jest nieczysto odbita (pierwsza piłka), ale nie rzucona, to błędu nie ma.
I prawidłowy opór, bo tak właśnie jest... piłka może być nieczysto odbita ale nie rzucona... oczywiście rzucona rozumiem przez przytrzymanie piłki powyżej stanu widocznego gołym okiem... co innego rzucić piłkę, a co innego zgasić na nadgarstkach...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Kantoro »

Była mowa o pierwszym odbicu piłki, a nie jej przyjęciu. Według mojej wiedzy obrona jest zazwyczaj pierwszym odbiciem. ;)

Pozdrawiam,

Michał.
Awatar użytkownika
skr
Posty: 107
Rejestracja: 24 lis 2007, o 10:16
Płeć: M
Lokalizacja: opolskie

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: skr »

Kantoro pisze:Była mowa o pierwszym odbicu piłki, a nie jej przyjęciu....
chyba jednak o przyjęciu ;)
OLary pisze:Witam mam pytanie ponieważ w ciągu ostatnich kilku dni dwa razy spotkałem się z sytuacją ze sędzia uznaje za błąd 1 odbicia piłki po zagrywce przeciwnika. .....
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Błąd pierwszego odbicia

Post autor: Kantoro »

OLary pisze:Witam mam pytanie ponieważ w ciągu ostatnich kilku dni dwa razy spotkałem się z sytuacją ze sędzia uznaje za błąd 1 odbicia piłki po zagrywce przeciwnika.
Ale dalej możemy przeczytać:
OLary pisze:Z tego co wiem pierwsze odbicie może być nieczyste ale prosze o dokładne wytłumaczenie mi tego przepisu
Z tego co mi wiadomo przepis o pierwszym odbiciu piłki nie odróżnia zagrywki i obrony. :)

Pozdrawiam,

Michał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”