Zmiany zawodników

volleyball17
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2009, o 22:45
Płeć: M

Zmiany zawodników

Post autor: volleyball17 »

Witam!
Czy jeśli zawodnik A zmienił w końcówce seta-(23 punkt) zawodnika B, to czy w drugiej partii meczu zawodnik, który przed przerwą zszedł z boiska czyli zawodnik B może zmienić się z innym zawodnikiem niż z tym, z którym zmienił się przed przerwą?
Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
mejbi
Posty: 240
Rejestracja: 20 sie 2007, o 23:58
Płeć: M
Lokalizacja: Działdowo
Kontakt:

Re: zmiany zawodników

Post autor: mejbi »

Tak, może. Ograniczenia obowiązują tylko w jednym, tym samym secie (8.1 Ograniczenia dotyczące zmian).
szyderca
Posty: 944
Rejestracja: 4 lis 2007, o 17:52
Płeć: K

Re: zmiany zawodników

Post autor: szyderca »

Zmiana zawodników pisze:8.1 OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZMIAN

8.1.1 Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej zawodników może być zmienionych w tym samym czasie.

8.1.2 Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował przed opuszczeniem boiska.

8.1.3 Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił.

8.2 ZMIANA NARZUCONA

Zawodnik kontuzjowany (z wyjątkiem Libero - Przepis 20.3.3), który nie może dalej uczestniczyć w grze, musi być zmieniony regulaminowo. W przypadku niemożności takiej zmiany, zespół jest uprawniony do zmiany NARZUCONEJ, będącej poza ograniczeniami z Przepisu 8.1.

Zmiana narzucona oznacza, że dowolny zawodnik, który nie grał na boisku podczas zaistnienia kontuzji z wyjątkiem Libero oraz zastąpionego przez niego zawodnika może zmienić kontuzjowanego zawodnika. Zmieniony kontuzjowany zawodnik nie może powrócić do gry do końca spotkania. Zmiana narzucona nie może być zaliczana do zmian regulaminowych.
Mam taki casus. Na mecz z drużyną A trener zespołu B przywiózł jedynie sześciu zawodników. Podczas spotkania jeden z nich doznaje kontuzji, która uniemożliwia mu kontynuowanie gry. Przepis 8.2 mówi, że taki zawodnik musi być zmieniony regulaminowo lub dochodzi do zmiany narzuconej. W tym przypadku nie można dokonać ani jednej, ani drugiej zmiany. Co w takiej sytuacji powinien zrobić sędzia?
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: zmiany zawodników

Post autor: Guilder »

Jak dla mnie walkower. W pięciu grać nie mogą. Cały czas mówimy też o poziomie rozgrywek, gdzie dopuszcza się grę bez libero (czyli właśnie tylko w sześciu, a nie siedmiu).
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: zmiany zawodników

Post autor: Kay »

Ja grając jeszcze w juniorach miałem taką sytuację. Było nas jedynie 6. Atakujący przy lądowaniu uszkodził kostkę. Po chwili rozmów sędzina przerwała mecz i zatwierdziła nietypowy walkower. Poprzednie wyniki setów bez zmian, a ten ostatni z punktami, które zdobyliśmy ( był to początek seta - ok. 6). Obrazując: 3:0 (25:23,25:20, 25:6). Nie wiem czy to się praktykuje na wyższym poziomie, ale z drugiej strony na wyższym poziomie nie ma problemu z ilością zawodników. :P
AZS Częstochowa
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: zmiany zawodników

Post autor: mewa »

szyderca pisze:Mam taki casus. Na mecz z drużyną A trener zespołu B przywiózł jedynie sześciu zawodników. Podczas spotkania jeden z nich doznaje kontuzji, która uniemożliwia mu kontynuowanie gry. Przepis 8.2 mówi, że taki zawodnik musi być zmieniony regulaminowo lub dochodzi do zmiany narzuconej. W tym przypadku nie można dokonać ani jednej, ani drugiej zmiany. Co w takiej sytuacji powinien zrobić sędzia?
Zespół zostaje zdekopletowany. Zachowuje zdobyte dotychczas punkty i sety, zespołowi przeciwnemu dopisuje się punkty do wygrania seta i meczu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”