Zasłona

AsRocketman3
Posty: 70
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:35
Płeć: M
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Kontakt:

Zasłona

Post autor: AsRocketman3 »

Wytlumaczcie mi jak wyglada prawidlowa zaslona a jak bledna, czytalem w przepisach na siatka.org ale za chiny nie moge tego zrozumiec :( . Z gory dzieki za odpowiedzi
kazsub
Posty: 51
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:09
Płeć: K
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: kazsub »

sedzia odgwizduje zasłonę kiedy grupa zawodników tudziez jeden zawodnik utrudnia przeciwnikowi obserwacji zagrywającego i lot piłki. Czyli jak Twoja drużyna przyjmuje zagrywkę ma prawo widzieć gdzie jest serwujący i co dalej dzieje się z piłką.

13.5.2 Zawodnik lub grupa zawodników zepsołu zagrywającego tworzy zasłonę wymachując rękami, skacząc lub poruszając się na boki podczas wykonywania zagrywki, lub stojąc w grupie zasłaniając lot piłki.
Kaszub to ja :)
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Tak jak napisał Kazsub. Przy czym chciałbym zaznaczyć, że sędzia, który "czuje" o co chodzi w zasłonie (niestety jest to taki dość niechciany błąd) jeśli widzi, że zawodnicy danego zespołu popełniają, błąd powinien wezwać kapitana tego zespołu i poinformować go że to widzi. Jeśli kapitan przyjmie to do wiadomości, a mimo to drużyna dalej popełnia błąd wtedy z czystym sumieniem może zagwizdać (oczywiście nie mówię, że nie można gwizdnąć od razu, ale mnie zawsze uczyli, że lepiej poinformować kapitana, bo czasem po prostu zawodnicy nie zdają sobie sprawy z tego błędu).
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
kazsub
Posty: 51
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:09
Płeć: K
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: kazsub »

Przy czym chciałbym zaznaczyć, że sędzia, który "czuje" o co chodzi w zasłonie (niestety jest to taki dość niechciany błąd) jeśli widzi, że zawodnicy danego zespołu popełniają, błąd powinien wezwać kapitana tego zespołu i poinformować go że to widzi. Jeśli kapitan przyjmie to do wiadomości, a mimo to drużyna dalej popełnia błąd wtedy z czystym sumieniem może zagwizdać
czasami niesety i trenerzy tych drużyn udają, że nic nie wiedzą i sami sugerują zawodnikom robienie zasłon. MIalam też taki przypadek jak sędziowałam mecz. Zwraca się uwagę a jak nie pomaga wtedy odgwizdujemy.
Kaszub to ja :)
AsRocketman3
Posty: 70
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:35
Płeć: M
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: AsRocketman3 »

kazsub pisze:... utrudnia przeciwnikowi obserwacji ... lot piłki . Czyli jak Twoja drużyna przyjmuje zagrywkę ma prawo widzieć gdzie jest serwujący i co dalej dzieje się z piłką.

13.5.2 Zawodnik lub grupa zawodników zepsołu zagrywającego tworzy zasłonę [cenzura]ąc rękami, skacząc lub poruszając się na boki podczas wykonywania zagrywki, lub stojąc w grupie zasłaniając lot piłki .
Tego wlasnie nie rozumiem, czyli jak mozna poprawnie zaslaniac
Awatar użytkownika
Matthias
Posty: 16
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 21:21
Płeć: M
Lokalizacja: Gorzów Wlkp./Poland
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Matthias »

AsRocketman3 pisze: Tego wlasnie nie rozumiem, czyli jak mozna poprawnie zaslaniac
Zasłona to błąd i nie ma czegoś takiego jak poprawne zasłanianie.

Zawodnikom nie wolno zasłaniać zawodnika, ani toru lotu piłki z zagrywki.
--
Ze sportowym pozdrowieniem,
Maciej
LukaS
Posty: 5
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:05
Płeć: M

Re: Zasłona

Post autor: LukaS »

Matthias pisze:
AsRocketman3 pisze: Tego wlasnie nie rozumiem, czyli jak mozna poprawnie zaslaniac
Zasłona to błąd i nie ma czegoś takiego jak poprawne zasłanianie.

Zawodnikom nie wolno zasłaniać zawodnika, ani toru lotu piłki z zagrywki.
Sędzia nie gwizdnie błędu, gdy będziesz stał pasywnie i np. chwycisz się za głowę tworząc rękoma coś przypominającego trapez (z linią barkową). ;) często stosowane.
Awatar użytkownika
Matthias
Posty: 16
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 21:21
Płeć: M
Lokalizacja: Gorzów Wlkp./Poland
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Matthias »

LukaS pisze:
Matthias pisze:
AsRocketman3 pisze: Tego wlasnie nie rozumiem, czyli jak mozna poprawnie zaslaniac
Zasłona to błąd i nie ma czegoś takiego jak poprawne zasłanianie.

Zawodnikom nie wolno zasłaniać zawodnika, ani toru lotu piłki z zagrywki.
Sędzia nie gwizdnie błędu, gdy będziesz stał pasywnie i np. chwycisz się za głowę tworząc rękoma coś przypominającego trapez (z linią barkową). ;) często stosowane.
Ale w świetle przepisów, jeżeli tylko piłka przeleci dokładnie nad Tobą - jest to błąd.
--
Ze sportowym pozdrowieniem,
Maciej
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Jeśli piłka przeleci nad zawodnikiem, który stał na linii lotu piłki i zasłaniał zawodnika zagrywającego jest to zasłona.
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
AsRocketman3
Posty: 70
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:35
Płeć: M
Lokalizacja: Kraśnik / Lublin
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: AsRocketman3 »

aha, no to chyba wszystko jasne
LukaS
Posty: 5
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:05
Płeć: M

Re: Zasłona

Post autor: LukaS »

bez żartów, nikt tego nie gwizda ;)
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Byłem świadkiem, jak na meczu LSK w zeszłym sezonie jeden z sędziów międzynarodowych gwizdnął zasłonę w 3 secie. Był to mecz Gedania - Białystok. Nawet na wysokich szczeblach się takie błędy gwiżdże.
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
Matthias
Posty: 16
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 21:21
Płeć: M
Lokalizacja: Gorzów Wlkp./Poland
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Matthias »

LukaS pisze:bez żartów, nikt tego nie gwizda ;)
Ja gwiżdżę :D
--
Ze sportowym pozdrowieniem,
Maciej
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: mewa »

Swider pisze:Przy czym chciałbym zaznaczyć, że sędzia, który "czuje" o co chodzi w zasłonie (niestety jest to taki dość niechciany błąd) jeśli widzi, że zawodnicy danego zespołu popełniają, błąd powinien wezwać kapitana tego zespołu i poinformować go że to widzi. Jeśli kapitan przyjmie to do wiadomości, a mimo to drużyna dalej popełnia błąd wtedy z czystym sumieniem może zagwizdać (oczywiście nie mówię, że nie można gwizdnąć od razu, ale mnie zawsze uczyli, że lepiej poinformować kapitana, bo czasem po prostu zawodnicy nie zdają sobie sprawy z tego błędu).
Naprawdę Cię tak uczyli? Z błędem ustawienia też tak robisz? :) Czy może błąd ustawienia jest ważniejszy od błedu zasłony? A błąd rotacji? :)
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Czytaj "między wierszami", a potem mnie atakuj proszę ;) i zauważ, że nie napisałem nigdzie, że tak robię. To, że masz wyższe uprawnienia nie upoważnia Cię do wyśmiewania mnie ;) to jak ja gwiżdże oceniają kwalifikatorzy u mnie w Związku.

A co do zasłony to chyba zgodzisz się ze mną, że np. młodych zawodników trzeba przede wszystkim uczyć, a nie od razu karać ;)
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: mewa »

Nie wysmiewam, nie obrazaj sie :) Pozwolilem sobie na troszeczke ironii. Czym innym czasem jest taktyka sedziowania, a czym innymi przepisy. Dobrze wiesz, ze takie "upomnienie" moze byc pozniej doskonale wykorzystane przez doswiadczonego i znajacego przepisy kapitana zespolu przeciwnego...

Podsumowujac - blad zaslony jest takim samym bledem jak kazdy inny i gdy wystapil akcja powinna byc przerwana.

Co do uczenia zawodnikow... Od tego sa chyba trenerzy - ja tam zawsze uwazalem, ze sa w tym kilka razy lepsi niz ja :)
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Jestem daleki od obrażania się ;)
Czym innym czasem jest taktyka sedziowania, a czym innymi przepisy. Dobrze wiesz, ze takie "upomnienie" moze byc pozniej doskonale wykorzystane przez doswiadczonego i znajacego przepisy kapitana zespolu przeciwnego...
Dlatego chodziło mi głównie o rozgrywki młodzieżowe w województwie gdzie sędziowie powinni pomagać w uczeniu tych młodych zawodników, a nie im przeszkadzać. Przynajmniej takie podejście jest w moim województwie i z całą odpowiedzialnością mogę to w jego imieniu powiedzieć ;)

Może to trochę co innego, ale jak zagwiżdżesz błąd ustawienia i kapitan Cię poprosi o wskazanie błędu to przecież mu nie odmówisz ;)
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: therion »

Swider pisze:Dlatego chodziło mi głównie o rozgrywki młodzieżowe w województwie gdzie sędziowie powinni pomagać w uczeniu tych młodych zawodników, a nie im przeszkadzać. Przynajmniej takie podejście jest w moim województwie i z całą odpowiedzialnością mogę to w jego imieniu powiedzieć ;)
No widzisz, wszystko się zgadza, ale są różne metody nauki, przy czym Twoja wydaje mi się niedoskonała. Jeżeli zagwiżdzesz zasłonę, kapitan z pewnością przyjdzie zapytać o interpretację przepisów, na podstawie których odgwizdałeś błąd i wtedy mu to spokojnie wytłumaczysz i młody człowiek zapamięta, że zasłony robić nie wolno, bo grozi to utratą punktu.

W przypadku o jakim mówisz, widzisz zasłonę, wołasz kapitana i mu tłumaczysz i co następuje:

a) kapitan wie tyle samo co w przypadku wyżej przytoczonym przeze mnie
b) kapitan wie również, że pierwsza zasłona przechodzi bez konsekwencji, a co za tym idzie na następnym meczu będzie robił zasłonę dopóki sędzia jej nie zauważy, następnie jeżeli trafi na sędziego który mu ją odgwiżdże zrobi dym,że wcześniej nie gwizdali i będzie miał rację, bo wyjdzie niekonsekwencja sędziów, będzie się upierał, po czym dostanie kartkę, za to że go inny sędzia uczył nie gwiżdząc
c) jak już wcześniej napisał mewa, sprytny kapitan przeciwników wykorzysta natychmiast taką sytuację, mając pretensje do sędziego dlaczego nie gwiżdże błędów, przecież wcześniej jego zespołowi odgwizdano siatkę, a teraz zasłony przeciwnikowi nie, to są równi i równiejsi? A zaraz potem ustawi zespół do zasłony i co? Zagwiżdzesz, to przyjdzie i będzie miał słuszne pretensje, że najpierw powinieneś mu wytłumaczyć błąd, bo on nie wie jak wygląda zasłona i że nie może się tak ustawiać.

Metodą, którą Ty preferujesz nie uczy się moim zdaniem młodzieży przepisów, a boiskowego oszukaństwa i cwaniactwa. Później wynikają z tego konflikty w siatkówce na wyższym szczeblu, gdzie doświadczeni zawodnicy grają już o pieniądze, co powoduje u nich trochę większą nerwowość niżu juniorów.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Ale zaraz zaraz, wołasz kapitana przed wykonaniem zagrywki zawodnika z jego zespołu poprzedzającej błąd zasłony (może w tym co napisałem kilka postów wyżej niezbyt fortunnie się wyraziłem). Więc błąd nie jest dokonany. W związku z tym nie może powiedzieć, że pierwsza zasłona jest puszczana bez konsekwencji. Ale wg. mnie i tak zasłona jest przepisem w dużym stopniu martwym. Bo nawet na zawodach międzynarodowych na najwyższych szczeblach jest gwizdana bardzo rzadko, mimo że powszechnie występuje. Inna sprawa, że sędziemu jest ciężko taki błąd zauważyć ze swojej perspektywy.
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: therion »

Swider pisze:Ale zaraz zaraz, wołasz kapitana przed wykonaniem zagrywki zawodnika z jego zespołu poprzedzającej błąd zasłony
No ok :D A możesz mi powiedzieć w jakim celu wołasz kapitana przed wykonaniem zagrywki? Na jakiej podstawie stwierdzasz, że w tej akcji, w tym zespole powstanie błąd zasłony? Może wołając kapitana w tej sytuacji burzysz misternie przygotowaną taktykę? To trochę tak jakbyś przed zagrywką przywołał kapitana i mu powiedział, że zawodnik nie może wykonać zagrywki nogą :)
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

No jak np. widzisz, że zawodnicy z 1 i 2 linii stoją tak, że przeciwnik nie może widzieć zawodnika zagrywającego to teoretycznie może wystąpić zasłona. Albo bardziej przyziemny przypadek, kiedy zawodnicy skaczą czy machają rękami, też występuje duże prawdopodobieństwo.

Tak na marginesie, chyba schodzimy trochę na off topic ;) bo to już się nie rozbija o przepisy, a o metody sędziowania. I ja tej metody szczerze mówiąc nie preferuje, ale taka istnieje. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nigdy tak się nie zachowałem ;) ale jeśli byłbym kwalifikatorem i by ktoś tak zrobił to bym mu punktów za to nie skosił ;)

Jak już jesteśmy na poziomie off topu, to ile razy zdarzyło wam się zasłonę gwizdnąć ? ;>:P
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: mewa »

Swider...

przeciez blad zaslony powstaje dopiero w momencie, gdy pilka przelatuje nad zawodnikami! Jak mozesz stwierdzic przed zagrywka, ze bedzie blad??

Nie pograzaj sie chlopie :)
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

A jak Ty stojąc na słupku możesz z całą pewnością stwierdzić, że piłka przeleciała nad danym zawodnikiem ? W ten sposób to o zasłonie można długo rozmawiać.

Jakoś nie czuję żebym się pogrążał ;)
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: mewa »

Swider pisze:A jak Ty stojąc na słupku możesz z całą pewnością stwierdzić, że piłka przeleciała nad danym zawodnikiem ?
Oczywiście :) Gdybym nie mógł, to bym na te słupek nie wchodził, tylko pozwolił wejść temu, który to będzie mógł z całą pewnością stwierdzić.

Ale fakt faktem, zasłona jest trudnym błędem do wychwycenia i sprawia chyba sędziom najwięcej problemów.
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: therion »

Swider pisze:A jak Ty stojąc na słupku możesz z całą pewnością stwierdzić, że piłka przeleciała nad danym zawodnikiem ? W ten sposób to o zasłonie można długo rozmawiać.

23.2.1.2 Sędzia pierwszy i sędzia drugi używają gwizdka na zakończenie akcji pod warunkiem, że są pewni, iż błąd został popełniony i znają jego rodzaj.

Skoro więc sędzia gwiżdże błąd zasłony, to w jakiś niewytłumaczalny sposób pewnie może z całą pewnością go stwierdzić :)
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Proponuję zamknąć temat, bo to są raczej już dywagacje czysto sędziowskie i tylko spamujemy ;)
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: therion »

Swider pisze:Proponuję zamknąć temat, bo to są raczej już dywagacje czysto sędziowskie i tylko spamujemy ;)
Dlaczego? Po pierwsze wciąż dyskutujemy o interpretacji przepisu o zasłonie, bo jak widać nie jest on oczywisty dla wszystkich interlokutorów, a dopóki dyskusja dotyczy przepisu, to nie widzę powodu do zamykania tematu. Po wyczerpaniu argumentów temat sam się zamknie.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Swider
Posty: 111
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:56
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zasłona

Post autor: Swider »

Ja nie widzę osoby dla, której interpretacja nie jest oczywista ;> Ja w tej kwestii nie mam nic więcej do dodania.
Zawsze jest ktoś kto wie więcej od Ciebie. Najpierw poznaj przepisy, potem dyskutuj z sędzią.
maciek_lodz
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2012, o 22:29
Płeć: M

Re: Zasłona

Post autor: maciek_lodz »

Co oznacza stanie w grupie - jaka powinna być odległość pomiędzy zawodnikami aby stali zgodnie z przepisami? Czy stanie dwóch lub trzech zawodników obok siebie przy siatce dotykających się ramionami jest ewidentną zasłoną i czy sędzia powinien im zwrócić uwagę przed zagrywką czy dopiero odgwizdać błąd zasłony po zagrywce, jeżeli piłka przeleciała nad nimi i utrudniali oni obserwację zagrywającego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”