Blokowanie po stronie przeciwnika

sla
Posty: 15
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 21:44
Płeć: M

Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: sla »

Wydaje się, że w myśl nowych przepisów, możliwe jest blokowanie innej niż trzecia piłka po stronie przeciwnika, oczywiście gdy druga lub pierwsza piłka jest atakiem (kierowana jest na stronę przeciwnika).
Co Wy na to ?
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: Guilder »

Z tego co się orientuję, to jak zawodnik wyraźnie atakował z drugiej piłki, a nie próbował wystawiać, to zawsze można było go blokować, a nie dopiero od niedawna. Choć mogę się mylić, opieram się na swojej pamięci z tego typu sytuacji podczas oglądania meczów.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
sla
Posty: 15
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 21:44
Płeć: M

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: sla »

Oczywiście, można było, ale bez przełożenia rąk na stronę przeciwnika. Zawsze myślałem, byłem wręcz przekonany, że nie wolno blokować, z przełożeniem rąk oczywiście, drugiej i pierwszej piłki.
Chociaż, jak czytać przepisy, to właściwie jest tak samo jak było. Był już podobny temat http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f=75&t=1043, ale tak naprawdę nie do końca wszystko wyjaśnił.
Czy ktoś, najlepiej sędzia, potrafi to jednoznacznie rozstrzygnąć ??? Jednoznacznie postawione pytanie brzmi
"Kiedy nie jest błędem blokowanie piłki po stronie przeciwnika ? Ściślej rzecz biorąc... "W jakim położeniu, w stosunku do siatki, musi być piłka, a by nie było to błędem ???"
Będę zobowiązany.
Teraz przepis mówi
14.3 BLOKOWANIE PO STRONIE PRZECIWNIKA
W chwili blokowania zawodnik może przekładać ręce nad siatką, pod warunkiem, że nie wpływa to na grę przeciwnika.
Dotknięcie piłki po stronie przeciwnika nie jest, zatem dozwolone, dopóki przeciwnik nie wykona ataku.
BŁĘDY BLOKU
Zawodnik blokujący dotyka piłkę po stronie PRZECIWNIKA przed lub w czasie wykonywania ataku przez przeciwnika.

14.5 BLOKOWANIE PO STRONIE PRZECIWNIKA (z 2005 roku)
W chwili blokowania zawodnik może przekładać ręce nad siatką pod warunkiem, że czynność ta nie wpłynie na wykonanie akcji przez przeciwnika. Nie można więc dotykać piłki po stronie przeciwnika, jeżeli przeciwnik nie wykonał jeszcze ataku.
BŁĘDY BLOKU
Zawodnik blokujący dotyka piłkę po stronie przeciwnika przed lub w czasie wykonywania ataku przez przeciwnika.
sla
Posty: 15
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 21:44
Płeć: M

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: sla »

"Nie ma mocnych" ???
aniol_80
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2011, o 14:11
Płeć: M
Kontakt:

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: aniol_80 »

dzięki tego szukałem - pokłóciłem się z kumplem o to - dzięki [sla]. Prześle linka do forum. Widzisz marek :P
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: therion »

sla pisze:"Nie ma mocnych" ???
No dobra :)

To ja do przepisów dotyczących bloku przytoczonych przez sla dodam, że:

13.1.1 Każde zagranie, w wyniku, którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika – z wyjątkiem zagrywki i bloku – jest atakiem.

I do tego opis praktyczny z casebooka, która obrazowo oddaje interpretacje przepisów dotyczących ataku i bloku w sytuacjach, o których tu mówimy:

3.41 /3.40/ Po niedokładnym przyjęciu zagrywki przez Tammy Lilley piłka przekroczyłaby przestrzeń
przejścia o ile nie byłaby dotknięta przez innego zawodnika drużyny odbierającej zagrywkę. Endicott,
rozgrywająca tej drużyny, miała szansę wykonać takie uderzenie jednak piłka została zablokowana z
przełożeniem rąk przed odbiciem jej przez chińską blokującą Li. Czy sędzia I postąpił właściwie
odgwizdując błąd zawodniczce blokującej?

Przepis: Prawidłowa decyzja sędziego I. Blokujący nie mogą dotykać piłki po drugiej stronie siatki, aż
do momentu gdy atak nie będzie zakończony, z wyjątkiem sytuacji, gdy w ocenie sędziego nie ma
możliwości dalszej gry przez zespół atakujący /14.3/

Czyli w momencie kiedy sędzia uzna, że piłka zmierza w kierunku przeciwnika w którymkolwiek odbiciu, a żaden z zawodników zespołu atakującego nie jest w stanie tej piłki zagrać, to blok z przełożeniem rąk będzie prawidłowo wykonaną akcją.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
sla
Posty: 15
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 21:44
Płeć: M

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: sla »

No to uważasz podobnie jak i ja.
Jedyne do czego mogę się uczepić w cytowanym casebooku to to, co to jest atak zakończony (!?). Piłka musi być po stronie przeciwnika, czy wystarczy by przestała mieć kontakt z ręką atakujacego ???
I co z przypadkim, gdy piłka jest nad siatką, ale tylko częściowo ( mniej niż połową obwodu po stronie blokujacego ) nad siatką. Jest wtedy praktycznie dostepna do gry dla obydwu zespołów. Teoretycznie bez przełożenia rąk można ją blokować, ale... no właśnie czy można?
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: therion »

sla pisze:No to uważasz podobnie jak i ja.
Jedyne do czego mogę się uczepić w cytowanym casebooku to to, co to jest atak zakończony (!?). Piłka musi być po stronie przeciwnika, czy wystarczy by przestała mieć kontakt z ręką atakujacego ???
13.1.1 Każde zagranie, w wyniku, którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika – z wyjątkiem zagrywki i bloku – jest atakiem.

Czyli w momencie w którym zawodnik skieruje piłkę na stronę przeciwnika został wykonany atak, który już można blokować (o ile spełnione zostały warunki o których pisano w poprzednich postach). Czym innym natomiast jest atak spełniony, o którym mowa w przepisach i którego nie należy mylić z wykonanym atakiem.

13.1.3 Atak staje się spełniony w momencie, gdy piłka przekroczy
całkowicie pionową płaszczyznę siatki lub zostanie dotknięta
przez przeciwnika.
I co z przypadkim, gdy piłka jest nad siatką, ale tylko częściowo ( mniej niż połową obwodu po stronie blokujacego ) nad siatką. Jest wtedy praktycznie dostepna do gry dla obydwu zespołów. Teoretycznie bez przełożenia rąk można ją blokować, ale... no właśnie czy można?
Oczywiście. Kiedy piłka jest nad siatką, każdy zespół może ją zagrać, o ile uczyni to w swojej przestrzeni (niezależnie od tego czy piłka jest zaatakowana, nawet jeżeli leci równolegle do płaszczyzny siatki nad nią, to może być blokowana bez przełożenia rąk).

Kilka przykładów:

Często mamy do czynienia z sytuacją kiedy piłka po przyjęciu zmierza w kierunku przeciwnika, jest nad siatką i rozgrywający próbując ją ratować przekłada ręce na stronę przeciwnika, a w tym samym czasie blok skacze nie przekładając rąk i jednocześnie dotykają piłki, po czym rozgrywający ma pretensje, że mu blok przeszkadzał w rozegraniu, tymczasem to właśnie próba rozegrania za wszelką cenę z przełożeniem rąk na stronę przeciwnika była błędem, a nie akcja bloku.

Gdyby zaś piłka była nad siatką i zarówno rozgrywający sięgnąłby ją bez przełożenia rąk, jak i blok jej dotknął bez przełożenia rąk, to taka akcja jest prawidłowa i gra toczy się dalej. (Choć w takich sytuacjach jak opisałem bardzo często rozgrywający jest zawodnikiem linii obrony i wtedy oczywiście popełnia błąd ataku spełnionego zawodnika linii obrony) :)
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Awatar użytkownika
KChudz
Posty: 2489
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 18:55
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: KChudz »

therion pisze: 13.1.1 Każde zagranie, w wyniku, którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika – z wyjątkiem zagrywki i bloku – jest atakiem.
Czyli zawodnik przebijający pilkę na drugą stronę odbijając poniżej górnej tasmy siatki wykonuje atak. A co w przypadku gdy jest w drugiej linii ???
Po drugie jak libero przebije piłkę na drugą stronę i zdobedzie punkt (patrz Igła na ME) to powinien w statystykach mieć zapisany punkt z ataku ???
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: therion »

KChudz pisze:Czyli zawodnik przebijający pilkę na drugą stronę odbijając poniżej górnej tasmy siatki wykonuje atak.
Dokładnie tak
A co w przypadku gdy jest w drugiej linii ???
A co miałoby być? zawodnik linii obrony nie może wykonać jedynie spełnionego ataku z pola ataku, kiedy piłka jest całkowicie powyżej górnej krawędzi siatki.
Po drugie jak libero przebije piłkę na drugą stronę i zdobędzie punkt (patrz Igła na ME) to powinien w statystykach mieć zapisany punkt z ataku???
nie znam się na meandrach zapisów statystyk meczowych, ale wg mnie w żaden inny sposób nie da się tego zakwalifikować :) nie jest to przecież ani blok, ani zagrywka, ani błąd przeciwnika, ani punk wynikający z sankcji :) wg przepisów jest to ponad wszelką wątpliwość atak.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
sla
Posty: 15
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 21:44
Płeć: M

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: sla »

Dzieki therion.
W zasadzie potwierdziłeś moje rozumienie przepisów i rozwiałeś wątpliwości ( małe, bo małe, ale je miałem).
Teraz tylko trzeba wytlumaczyć to niektórym, a z tym jest o wiele trudniej.
aglar
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2015, o 13:14

Re: Blokowanie po stronie przeciwnika

Post autor: aglar »

Podlaczam sie do tematu. Czy przepisy w jakis sposob okreslaja kiedy rozegranie jest atakiem? Bo biorac pod uwage ten przepis:
"Każde zagranie, w wyniku, którego piłka kierowana jest na stronę przeciwnika – z wyjątkiem zagrywki i bloku – jest atakiem." to czy wynika z niego, ze np niedokladne rozegranie w wyniku ktorego przeciwnik uzna, ze jest to atak (bo wydaje mu sie, ze pilka jest skierowana na drugą stronę) i zablokuje pilke przekladajac rece na drugą strone bedzie uznane za zagranie prawidlowe?
Mamy taka sytuacje na boisku i zaskoczony bylem, gdy przeciwnik uznał, że mógł tak zrobić wg nowych przepisów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”