Odbicie z pomocą

prestidigitator
Posty: 27
Rejestracja: 3 sty 2009, o 19:51
Płeć: M

Odbicie z pomocą

Post autor: prestidigitator »

Szukałem trochę (fakt, że dość pobieżnie, ale jednak ;) ) jakichś informacji na ten temat i nic nie znalazłem więc muszę spytać bo zżera mnie to od wczoraj.
W regulaminie dostępnym na stronie naszej ligi jest zapis o niedozwolonym "odbiciu z pomocą". Wg mojej interpretacji obrona Kubiaka w meczu z Serbią kwalifikowała się pod ten przepis, jednak byłem jeszcze w stanie zrozumieć, że sytuacja była naprawdę wyjątkowa bo gdyby nie stolik sędziowski zawodnik nie miałby najmniejszego problemu z jej odbiciem.
W meczu z Japonią jednak miała miejsce podobna sytuacja (bodajże w pierwszym secie), z tą jednak różnicą, że Japończyk po prostu wyskoczył w górę wybijając się od reklam. Z tego co rozumiem jest to klasyczny przykład tego przepisu jednak i tu sędziowie nie gwizdali (i nie było też żadnego protestu ze strony polskich zawodników/trenerów).
Jak to zatem jest z tym przepisem? Jest jakiś martwy? Czy może są różnice między przepisami naszej ligi a międzynarodowymi?
Szczerze mówiąc nie widzę znaczącej różnicy między odbiciem Japończyka a wspięciem się na drabinki w małej sali gimnastycznej...
ciorny17
Posty: 8545
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: ciorny17 »

Nie wiem czy dobrze piszę ale wydaje mi się, że odbicie z pomocą przedmiotów znajdujących się na boisku jest uznawane jako błąd, a bandy reklamowe oddzielają boisko od trybun i nie są elementem gry. Co do sytuacji Kubiaka to jest ona raczej zgodna z przepisami. Podobna sytuacja do tej Japończyków była obrona Woickiego z meczu finałowego +ligii w zeszłym sezonie w Bełchatowie. Wsparł się na bandach i wyciągną piłkę z trybun i wówczas eksperci w studiu wyjaśniali tą sytuację. Wówczas była mowa o tym iż bandy nie są częścią boiska i można z nich korzystać.
Kłamca.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: Nagor »

Jeśli bandy nie są już częścią boiska, to o jakie przedmioty chodzi w tym przepisie... ? O siatkę..?
A obrona Kubiaka to raczej odbicie z przeszkodą niż odbicie z pomocą :P
...
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: Arff »

linki podtrzymujące siatkę, słupki itd... Atak z pomocą dotyczy też ataku z pomocą.... kolegi z zespołu :D Jakby jakiejś drużynie, kiedyś przyszło do głowy stworzyć akcję, jak ze starej, znanej reklamy Nike'a w której, w mini meczu w klatce, zawodnik odbija się od pleców kolegi i główkuje piłkę do małej bramki, to muszą wiedzieć, że jest to niestety zagrania nieprzepisowe :P
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: Nagor »

Arff pisze:linki podtrzymujące siatkę, słupki itd... Atak z pomocą dotyczy też ataku z pomocą.... kolegi z zespołu :D Jakby jakiejś drużynie, kiedyś przyszło do głowy stworzyć akcję, jak ze starej, znanej reklamy Nike'a w której, w mini meczu w klatce, zawodnik odbija się od pleców kolegi i główkuje piłkę do małej bramki, to muszą wiedzieć, że jest to niestety zagrania nieprzepisowe :P
To o ataku wiedziałem, ale nie wyobrażam sobie jak można sobie pomóc słupkiem sędziowskim w ataku :D
...
MatSzark
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2008, o 11:24
Płeć: M

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: MatSzark »

Odbicie z pomocą jest błędem w polu gry:
9.1.3 ODBICIE Z POMOCĄ
Wewnątrz pola gry zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy członka swojego zespołu lub
dowolnego przedmiotu w celu odbicia piłki.
A pole gry to:
1 POLE GRY
Pole gry składa się z boiska do gry i wolnej strefy. Powinno być prostokątne i symetryczne.
Czyli stoliki sędziowskie, bandy, reklamy znajdują się poza polem gry, więc można z nich korzystać ;)
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Odbicie z pomocą

Post autor: therion »

Nagor pisze:To o ataku wiedziałem, ale nie wyobrażam sobie jak można sobie pomóc słupkiem sędziowskim w ataku :D
Poważnie wyobraźni Ci nie starcza? :D To wzbijmy się razem w przestworza fantazji. Przed każdą akcją zawodnik mógłby przycupnąć niczym jastrząb na szczycie stanowiska sędziego (zaraz obok tego gościa z gwizdkiem) i jak piłka byłaby w górze to wyskakiwałby w górę i atakował dwa metry nad blokiem :D Chyba, że blokujący byłby sprytny i wcześniej niczym jastrząb przycupnąłby po drugiej stronie sędziego i wyskakiwał stamtąd do bloku :D I właśnie dlatego odbicie z pomocą zabronionym jest...
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”