Odbicie - plażówka

Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Odbicie - plażówka

Post autor: Mate »

Zaczynam grać w plażówkę i mam taki problem z odbiciem górnym. Przeczytałem trochę przepisów na siatka.org i coś tam na wikipedii i kilku rzeczy nie rozumiem. "W akcji obronnej, przy silnej, trudnej do obrony piłce, piłka może być przez chwilę przytrzymana przy odbiciu palcami sposobem górnym." - czyli mogę przyjąć piłkę na palce tylko, że przytrzymując ją tak samo jak podczas rozegrania?? I żeby odbić sposobem górnym trzeba mieć złączone ręce czy jakoś inaczej??
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Nagor »

Przy rozegraniu też można przetrzymać piłkę dłużej niż na hali, ale ta granica jest cienka, i często powstają sprzeczki z arbitrem, czy to było za długo czy nie.

A co do sposobu odbicia palcami to nie wiem bo jestem drewno w rozegraniu :D
...
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Guilder »

Jestem w stanie odpowiedzieć tylko na drugie pytanie (na pierwsze sam chętnie przeczytam odpowiedź): z tego co mi wiadomo nie trzeba mieć złączonych rąk, można normalnie grać palcami, ale przy rozegraniu trza pamiętać o tych nieszczęsnych obrotach (max 1,5), i stąd wprowadzone ułatwienie w postaci chwilowego przytrzymania piłki. To przytrzymanie w moim wykonaniu trwa ok. 0,5 sekundy i w zupełności wystarcza, żeby piłka po wystawie nie obracała się, czyli to jak najbardziej powinno wystarczyć i Tobie bo wielki gracz ze mnie nie jest.
Do tej pory myślałem, że w przyjęciu, i przy przebiciu po prostu nie wolno odbijać palcami a każdym innym sposobem można. To co napisałeś, o możliwości obrony palcami, jest dla mnie nowością, ale skoro wyczytałeś to w przepisach to chyba tak ma być.
Reasumując do odbicia palcami: nigdy jakoś nie próbowałem złączać rąk, i nigdy mi tego nie uznawali za błąd, a w kilku turniejach grałem z ludźmi obeznanymi z przepisami. Znaczy się, mozna. ;)
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Olla
Posty: 96
Rejestracja: 27 maja 2008, o 17:25
Płeć: K

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Olla »

Mnie odkąd pamiętam zawsze mówili, że 1 nie może być górnym sposobem, aczkolwiek też czytałam przepisy, i też znalazłam tą małą nieścisłość. Pytałam się osób sędziujących plażówkę i nie pozwolili mi odbijać 1 górnym sposobem. Reasumując zapewne jak odbijesz tak to Ci ktoś to gwizdnie, bo nikt tak nie robi :-)
O:)T
TmkGzlk
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 15:06
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: TmkGzlk »

Chodzi o obronę bardzo mocnego ataku, w żadnym wypadku nie tyczy się to serwisu. Sędzia musi ocenić czy zawodnik miał możliwość, czas aby odbić piłkę inaczej... Co do wystawy, w przepisach nie jest nic powiedziane o obrotach, musi być po prostu odbita czysto (wskazane jest dłuższe przetrzymanie piłki). Jednak obroty w pewnym sensie mogą pomóc ocenić piłkę, w końcu jak będzie się kręcić mocno to raczej czyste odbicie to nie było ;).
UKS Rataje ZSO4 Poznań
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Guilder »

To dziwne, że nic nie ma o obrotach piłki po wystawie palcami bo to było odkąd pamiętam. Gdziekolwiek grałem, zawsze były takie przepisy.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
TmkGzlk
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 15:06
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: TmkGzlk »

W przepisach nie ma nic. Chodziło mi o to, że jakiekolwiek stwierdzenia typu "obróciła sie więcej niż x razy, więc była nieczysta" są tak naprawdę nieprawidłowe.
UKS Rataje ZSO4 Poznań
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Guilder »

Zapytam kumpla siatkarza, bo wierzyć mi się nie chce. Tzn. wierzę, że nie ma takiego stwierdzenia w przepisach, ale muszą na to patrzeć. Po co w innym razie siatkarze plażowi wystawialiby piłki dołem nawet przy świetnym przyjęciu, gdzie piłka aż się prosi,żeby ją palcami odbić?
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
TmkGzlk
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 15:06
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: TmkGzlk »

Tak jak napisałem wyżej, patrzy się na to - pomaga to ocenić piłkę. Jednak czasami słyszy się kłótnie ile razy piłka może się obrócić, żeby była przepisowa... 1,5 obrotu, może 3? Nie ma takiego przepisu mówiącego o obrotach piłki, na to tylko zwracam uwagę, żeby nie przekazywać dalej takich zasłyszanych, a jednak nieprawdziwych informacji ;].

EDIT:
Jeszcze chciałbym dodać, że można odbić piłkę nieczysto, ale tak, że praktycznie się ona nie kręci...
UKS Rataje ZSO4 Poznań
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Guilder »

Czyli nie dość, że mogę normalnie palcami wystawić to jeszcze mogę sobie ją chwilę przytrzymać?
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: mewa »

Dennis Guilder pisze:Po co w innym razie siatkarze plażowi wystawialiby piłki dołem nawet przy świetnym przyjęciu, gdzie piłka aż się prosi,żeby ją palcami odbić?
Bo jedni nie umią, drudzy nie umieją czysto wystawić piłki.
Dennis Guilder pisze:Czyli nie dość, że mogę normalnie palcami wystawić to jeszcze mogę sobie ją chwilę przytrzymać?
Mało tego, jak jesteś sprytny i wraz ze swoim partnerem znacie przepisy (nie te od kolegów, tylko te oficjalne), to możesz również przebić piłkę na stronę przeciwnika sposobem górnym w momencie, gdy ten się tego najmniej spodziewa. Życie, a już w szczególności siatkówka, pełne jest zaskakujących rozwiązań :)
Olla
Posty: 96
Rejestracja: 27 maja 2008, o 17:25
Płeć: K

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Olla »

Generalnie co do plażówki jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest pogaduszka z osobą, która od dłuższego czasu gwiżdże na pisaku :-) Dla mnie osobiście niektóre zwroty z przepisów są lekko niezrozumiałe i jak to jest w życiu każdy ma swoja interpretacje :-)
O:)T
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Kay »

mewa pisze:
Mało tego, jak jesteś sprytny i wraz ze swoim partnerem znacie przepisy (nie te od kolegów, tylko te oficjalne), to możesz również przebić piłkę na stronę przeciwnika sposobem górnym w momencie, gdy ten się tego najmniej spodziewa. Życie, a już w szczególności siatkówka, pełne jest zaskakujących rozwiązań :)
Mewa, czy możesz rozwinąć tą myśl. Słyszałem już o czymś takim. Taka sytuacja jest możliwa kiedy rozegranie jest po prostu niedokładne i piłka przechodzi sama ? Tylko, że wtedy byłoby to raczej trudne do interpretacji :P

Pozdrawiam
AZS Częstochowa
TmkGzlk
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 15:06
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: TmkGzlk »

Jeśli piłka po wystawie palcami przejdzie na drugą stronę siatki jest to błąd. Piłkę można przebijać na drugą stronę palcami, kiedy odbijemy ją czysto i prostopadle do linii ramion (do przodu lub do tyłu).
UKS Rataje ZSO4 Poznań
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: mewa »

17.2 BŁĘDY UDERZENIA W ATAKU
17.2.5 Zawodnik wykonuje atak przebijając piłkę palcami, kiedy tor lotu piłki nie jest prostopadły do linii jego ramion, za wyjątkiem sytuacji, gdy piłka jest wystawiana partnerowi z zespołu.
TmkGzlk
Posty: 60
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 15:06
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: TmkGzlk »

W takim razie mój błąd, chyba tym razem ja zasugerowałem się zasłyszanymi opiniami ;).
UKS Rataje ZSO4 Poznań
kevinpsb
Posty: 4971
Rejestracja: 5 lut 2008, o 17:45
Płeć: M

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: kevinpsb »

Dennis Guilder pisze:Czyli nie dość, że mogę normalnie palcami wystawić to jeszcze mogę sobie ją chwilę przytrzymać?
A nawet musisz.
I tak oto stwierdzam że kto ma Wlazłego nie ma już Mistrzostwa Polski...
mat_tk
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:56
Płeć: M

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: mat_tk »

Świeżo po kursie jestem na sędziego :) Nic nie musi, może przytrzymać, jeśli piłka jest mocna, a zawodnik nie miał czasu ustawić się inaczej, tzw. odruchowo zagrał, a nie specjalnie. Wtedy dopuszcza się zagranie nie koniecznie czyste. Ten drugi przepis, to jeśli zawodnik nie chciał przebić, a tak niefortunnie odbił, że piłka przeszła na drugą stronę, wtedy piłka może przejść, ale to raczej ciężko zinterpretować, łatwiej jest, gdy piłkę zwieje na drugą stronę, wtedy nie ma błędu. Wniosek: dogadać się z wiatrem ;). No i z tą linią lotu piłki prostopadłą do linii ramion zawodnika, tu też zawodnik musi stać w odpowiedniej pozycji, żeby sędzia jak i zawodnicy mogli dokładnie widzieć całe to zagranie, tzn. jeśli zawodnik stoi ładnie prosto (przynajmniej tłuowiem) i piłka leci prostopadle do linii ramion, wtedy może przebić tą górą, inaczej jeśli jest np. troche skręcony, tak, że sędzia nie jest pewny czy on stoi czy nie stoi prostopadle, wtedy gwiżdże i jest błąd. Trzeba się pilnować i hmm uczyć oszukiwać nas :)
Sędziowanie to coś więcej niż przepisy :)
MatSzark
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2008, o 11:24
Płeć: M

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: MatSzark »

No i z tą linią lotu piłki prostopadłą do linii ramion zawodnika, tu też zawodnik musi stać w odpowiedniej pozycji, żeby sędzia jak i zawodnicy mogli dokładnie widzieć całe to zagranie, tzn. jeśli zawodnik stoi ładnie prosto (przynajmniej tłuowiem) i piłka leci prostopadle do linii ramion, wtedy może przebić tą górą
Czyli kiedy tor lotu piłki ma być prostopadły do linii ramion? Przed wykonaniem odbicia (gdy piłka leci w naszą stronę), czy może po wykonaniu odbicia (odbicie dokładnie przed siebie lub dokładnie za siebie)?
mat_tk
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2009, o 21:56
Płeć: M

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: mat_tk »

Krótko i zwięźle: przed wykonananiem odbicia, dlatego to ustawienie, żeby sędzia mógł zobaczyć czy na prawdę stoi prostopadle :)

Pozdrawiam!
Sędziowanie to coś więcej niż przepisy :)
Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Mate »

Dzisiaj podczas oglądania spotkania o 3 miejsce(MŚ) zawodnicy niemieccy wykonywali kiwki(takie jak w halówce). Może mi się wydaje, ale ułożenie dłoni i palców było, jak do normalnej kiwki. Po jednej z akcji do zawodnika niemieckiego uczepił się sędzia. Z własnego "doświadczenia" wiem, że można robić tylko plasy. Czyli, co można robić kiwki czy tylko mi się zdawało, że była to kiwka :D ??
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
Awatar użytkownika
Matthias
Posty: 16
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 21:21
Płeć: M
Lokalizacja: Gorzów Wlkp./Poland
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Matthias »

A zauważyłeś, że mieli zagiętepalce w taki sposób, iż uderzali kostkami ???

To juz nie kiwka :D
maker3
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2010, o 14:50
Płeć: M

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: maker3 »

(post skasowany)
Ostatnio zmieniony 5 lip 2010, o 23:30 przez Ted, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Użytkownik nie miał nic do powiedzenia
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Odbicie - plażówka

Post autor: Kay »

Jak wolisz piłkę nożną i jej przepisy, to nie to forum.
AZS Częstochowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”